Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Peaminister Andrus Ansip vastas Riigikogu liikmete Henn Pärna, Tiit Niilo, Aivar Õuna, Indrek Raudse, Andres Jalaku ja Ants Paulsi 22. märtsil esitatud arupärimisele eurole ülemineku kohta (nr 221).

Peaminister selgitas, et valitsus tugineb inflatsioonikriteeriumi täitmise tõenäosuse hindamisel Eesti Panga ja rahandusministeeriumi majandusprognoosidel. Ansip rõhutas, et meil on võimalik Maastrichti inflatsioonikriteeriumile vastavat inflatsioonitaset saavutada vaid läbi konservatiivse eelarvepoliitika ja ühekordsete maksupoliitiliste sammude. „Lühiajalise inflatsiooni mõjutamine on Eestil võimalik vaid läbi maksupoliitika, muutes kaudsete maksude määrasid. Valitsus on otsustanud majanduspoliitika stabiilsuse huvides maksumääradega mitte mängida ning kaudseid makse ajutiselt mitte alandada,” ütles peaminister. Küll on aga võimalik plaanitavaid aktsiisitõuse edasi lükata, et need ei tekitaks täiendavat hinnatõusu olukorras, kus Eesti inflatsioon ületab niigi hinnastabiilsuse kriteeriumi referentsväärtust, selgitas Ansip. Valitsus jätkab konservatiivse eelarvepoliitikaga ja hoiab valitsussektori eelarve vähemalt tasakaalus, kuid pigem ülejäägis. 2005. aasta lõpuks moodustas Eesti valitsussektori ülejääk 2,63 miljardit krooni ehk 1,6% sisemajanduse kogutoodangust. IMFi hinnangul on Eesti majanduspoliitika olnud õigel kursil ning euroga ühinemise tähtaja edasilükkamine on kahetsusväärne kuid paratamatu. Nende hinnangul on Eesti majandus- ja rahandussüsteem valmis eurotsooniga ühinemiseks. „Valitsus on pidevalt kinnitanud nii Eesti ettevõtjatele kui rahvusvahelistele finantsturgudele, et Eesti soovib euroga ühineda esimesel võimalusel,” rõhutas peaminister. Valitsuskabinet seadis eesmärgiks ühineda euro alaga 1. jaanuaril 2008 ning andis asjatundjate komisjonile ülesande valmistada 1. juuniks ette euro kasutuselevõtu plaani uus versioon, lähtudes muudetud eesmärgist, märkis Ansip.

Peaminister vastas veel kolmele arupärimisele. Need olid: Riigikogu liikme Indrek Raudse 16. märtsil esitatud arupärimine OÜ Fiksor Holdingu aruannete kohta (nr 217); Riigikogu liikmete Andres Herkeli, Peeter Tulviste, Trivimi Velliste, Helir-Valdor Seederi, Mart Nuti ja Mart Laari 3. aprillil esitatud arupärimine Coal Terminal Operator AS-i söeterminali tegevuse kohta Muuga sadamas (nr 224) ja Riigikogu liikme Trivimi Velliste 10. aprillil esitatud arupärimine Pärnu Üksik-jalaväepataljoni sulgemise kohta (nr 225).

Siseminister Kalle Laanet vastas Riigikogu liikmete Mark Soosaare, Peeter Kreitzbergi ja Sven Mikseri 20. märtsil esitatud arupärimisele tsiviilkasutuses olevate relvade kohta (nr 219) ja Riigikogu liikmete Trivimi Velliste, Ken-Marti Vaheri, Urmo Kööbi, Avo Üpruse, Olari Taali, Mihhail Lotmani, Peeter Tulviste, Helir-Valdor Seederi, Indrek Raudse ja Andres Herkeli 22. märtsil esitatud arupärimisele uurimiskvaliteedi tõstmise kohta (nr 223).

Riigikogu istungi ülevaatliku stenogrammi leiate internetist: http://web.riigikogu.ee/ems/plsql/stenograms.form

Riigikogu pressitalitus

Tagasiside