Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Riigikogus esines poliitilise avaldusega peaminister Andrus Ansip.

 

Ansip ütles oma esinemise algul: „Ma olin plaaninud oma tänast avaldust alustada veidi teisiti, aga tänahommikused sündmused ei lase mul seda teha. Füüsiline rünnak Eesti suursaadiku vastu Moskvas, mis tänu julgestuspolitsei adekvaatsele käitumisele ei viinud kõige hullemani, ei ole demonstrantide väike nali. See, koos jätkuvate küberrünnakutega Venemaa riigiaparaadi serveritest, koos Eesti lipu rebimisega meie suursaatkonnalt, koos duumasaadikute üleskutsetega vahetada Eestis valitsust näitab, et meie suveräänne riik on tugeva rünnaku all. Kõik need sündmused kinnitavad, et meil ei ole tegu riigi sisemiste probleemidega, vaid meil on tegu Venemaa koordineeritud ja räige sekkumisega Eesti riigi asjadesse.”

Eesti on pöördunud Euroopa Liidu poole ja palvega reageerida kohaselt. Sest ühe liikmesriigi ründamine on kogu Euroopa Liidu ründamine.

Peaminister ütles: „Minu jaoks on Eesti olnud ikka üks väike ja ilus riik, kus elavad inimesed saavad tunda ennast peaaegu perekonnana. Perekonnana, kus hoolitakse ühisest tulevikust. Kus hoitakse ühiseid väärtuseid. Kus tehakse kõik, et järeltulijatel oleks parem.”

Kas eelmise nädala kahel ööl toimunud sündmused peaksid mind, või meid, panema seda seisukohta, seda veendumust muutma?

Ei.

Eelmise nädala kahel ööl aset leidnud märatsemine ja lõhkumine tänavatel andsid meile valusalt terava teadmise sellest, et siinsamas, meie kõrval elab väike hulk inimesi, kes ei oska või taha meie ühist riiki hoida. Aga nendele masendavatele ja ängistust tekitanud öödele järgnenud päevad on andnud ka kindlustunde, et meie maast hoolivaid inimesi, kes andsid öiste laamendajate barbaarsustele üheselt hukkamõistva hinnangu, on väga palju.

„Need on inimesed, kes  s õ l t u m a t a  oma rahvusest armastavad Eestit ja kes peavad tähtsaks, et meie elu läheks siin edasi just nii ja selles suunas, kuhu ta viimased 16 aastat läinud on. Need on inimesed, kelle jaoks  s õ l t u m a t a  nende rahvusest on Eesti ainus ja oma, kelle jaoks Eesti tulevik võrdub nende endi ja nende laste tulevikuga. Neid inimesi – nii eesti kui vene keelt kõnelevaid – on absoluutne enamus,” rõhutas peaminister.

Peaministri kõne täielik tekst on: http://www.valitsus.ee/brf/?id=283185

Infotunnis vastasid Riigikogu liikmete küsimustele siseminister Jüri Pihl, välisminister Urmas Paet ja kaitseminister Jaak Aaviksoo. Küsimused olid seotud pronkssõduri teisaldamisega seotud sündmustega.

Stenogrammiga saab tutvuda aadressil: https://www.riigikogu.ee/?op=steno

Riigikogu pressitalitus 

 

 

Tagasiside