Peaminister Andrus Ansip vastas Riigikogu liikmete Helir-Valdor Seederi, Mart Nuti, Trivimi Velliste, Marko Pomerantsi ja Henn Pärna 20. septembril esitatud arupärimisele pronkssõduri valvega seotud kulude kohta (nr 247).

 

Peaminister ütles, et riigi julgeoleku tugevdamist kui ka avaliku korra tagamist saab kindlasti rahas hinnata, kuid ei saa öelda, et tehtud kulutused on asjatud kui sõda pole puhkenud või õigusrikkumisi pole toime pandud. „Oluline on, et meie politsei ja julgeolekuasutused suudavad prognoosida ja ennetada suuremaid ohte riigi julgeolekule ja avalikule korrale,” rõhutas Ansip. Valve pronkssõduri ümber oli välja pandud ohuhinnangu alusel. „Usaldan meie õiguskaitseorganeid. Olen veendunud, et ohuhinnang on olnud adekvaatne ja tehtud kulutused on olnud otstarbekad,” märkis peaminister.  Ansip selgitas, et valitsuskabineti 25. mai nõupidamisel arutati Tõnismäel toimuvaid sündmusi. Politseile otsustati teha ülesandeks avaliku korra tagamine ja ööpäevaringne kohalolek, eesmärgiga hoida ära võimalikud provokatsioonid ja konfliktid eriarvamustega ning erimeelsusega isikute vahel. Üksnes videovalvet kasutades ei oleks politsei suutnud avalikku korda tagada ega õigusrikkumistele reageerida. Peaminister selgitas, et praeguseks on olukord Tõnismäel normaliseerunud. 9. oktoobri hommikust alates on Tõnismäel asuv haljasala politseilindist vabastatud. Politsei ohutsoon on tühistatud, politseivalve lõpetatud ning Tõnismäele on paigaldatud videokaamera.

Ansip avaldas lootust, et Riigikogu võtab vastu sõjahaudade kaitse seaduse ja selle alusel pronkssõdur teisaldatakse ja sinna maetud – kui sinna on keegi maetud – maetakse ümber sinna, kus on surnute koht ehk surnuaiale.

Riigikogu istungi ülevaatliku stenogrammi leiate internetist: http://web.riigikogu.ee/ems/plsql/stenograms.form

Riigikogu pressitalitus

Tagasiside