Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Majandus- ja kommunikatsiooniminister Juhan Parts vastas Riigikogu liikmete Toomas Vareki, Aivar Riisalu, Kalev Kallo, Kadri Simsoni ja Lembit Kaljuvee 12. oktoobril esitatud arupärimisele elektrihinna tõusu kohta (nr 516).
 
Parts selgitas, et  elektrihind koosneb erinevatest koostisosadest, millest kaalult suurimad ei sõltu kuigivõrd otseselt ühegi ministri ega ka Riigikogu otsustest. Ta tõi välja kaks erandit. Need on elektriaktsiis, mille määr on praegu 7 senti kWh kohta, ja Riigikogu 2007. a elektrituru seaduse muudatuste alusel kehtestatud taastuvenergia tasu. „Kui vaadata seda, mille tõttu on keskmise elektritarbija elektriarve viimastel aastatel kõige rohkem kasvanud, siis põhjuseks on just taastuvenergia tasu kasv, mis 2007. aastal oli 2,18 senti kWh kohta ja sel aastal on juba 12,64 senti kWh kohta. Nii et ühel komponendil, mis moodustab natuke rohkem kui 10% kogu elektrienergia lõpphinnast, on viiekordne kasv,” märkis minister.
 
Parts nägi ainukese tõsiselt võetava võimalusena elektri eest makstava hinna langetamiseks taastuvenergia tootjatele ja koostootmisjaamadele tarbijate taskust makstava toetuse langetamist mõistlikule tasemele. Minister ütles, et konkurentsiameti analüüsi kohaselt on praegused toetuse määrad liiga suured. Partsi sõnul on tarbijad sunnitud maksma toetust tootjatele, kellest osa teeniks kopsakat kasumit ka ilma igasuguse toetuseta. „On olemas ka projekte, kus tootjad teenivad täna investeeringu tootluselt koos toetusega kuni 40% aastas,” selgitas minister.
                       
Parts vastas veel Riigikogu liikmete Toomas Vareki, Tiit Kuusmiku, Valeri Korbi, Helle Kalda, Aivar Riisalu, Arvo Sarapuu, Jaak Aabi ja Kalev Kallo 13. oktoobril esitatud arupärimine riigihangete probleemide kohta majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumi haldusalas (nr 518).
 
Haridus- ja teadusminister Tõnis Lukas vastas kahele arupärimisele. Need olid:
 
Riigikogu liikmete Marek Strandbergi, Valdur Lahtvee, Aleksei Lotmani, Toomas Trapido, Maret Merisaare ja Mart Jüssi 11. oktoobril esitatud arupärimine juhendajate tasustamise kohta (nr 513);
                       
Riigikogu liikmete Jaanus Marrandi, Jaan Õunapuu, Sven Mikseri ja Karel Rüütli 11. oktoobril esitatud arupärimine Türi Kolledži kohta (nr 514).
                                  
Sotsiaalminister Hanno Pevkur vastas viiele arupärimisele. Need olid:
 
Riigikogu liikmete Kalle Laaneti, Tiit Kuusmiku, Lembit Kaljuvee, Toivo Tootseni, Ain Seppiku, Inara Luigase, Eldar Efendijevi, Nelli Privalova, Jüri Ratase ja Rein Ratase 29. septembril esitatud arupärimine saarte elanike tervise kohta (nr 512);
                       
Riigikogu liikmete Heimar Lengi, Jaak Aabi, Marika Tuusi, Kadri Simsoni ja Vladimir Velmani 12. oktoobril esitatud arupärimine toimetulekutoetuse suuruse kohta
(nr 515);
                       
Riigikogu liikme Heimar Lengi 8. novembril esitatud arupärimine toimetulekutoetuse suuruse kohta (nr 528);
                       
Riigikogu liikmete Kadri Simsoni, Helle Kalda, Lauri Laasi, Valeri Korbi, Tiit Kuusmiku ja Inara Luigase 19. oktoobril esitatud arupärimine töötuse kohta ja töötute transpordi kohta Töötukassasse (nr 519);
                       
Riigikogu liikmete Marika Tuusi, Lauri Laasi, Valeri Korbi, Inara Luigase, Tiit Kuusmiku ja Evelyn Sepa 21. oktoobril esitatud arupärimine Euroopa Liidu Globaliseerumisfondist vahendite taotlemise kohta (nr 524).
 
Eesti Keskerakonna fraktsiooni ettepanekul jäeti teisipäevase istungi päevakorrast välja nende endi algatatud käibemaksuseaduse muutmise seaduse muutmise seaduse eelnõu (795 SE) esimene lugemine.
 
Vabas mikrofonis võttis sõna Marika Tuus.
 
Istung lõppes kell 19.26.
 
Istungi stenogramm on internetis siin:
 
Riigikogu pressitalitus
 
Tagasiside