Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Riigikogu alustas tänast istungit leinaseisakuga, mälestades märtsiküüditamise ohvreid. 

Seejärel vastasid ministrid Riigikogu liikmete esitatud arupärimistele.             

Majandus- ja kommunikatsiooniminister Juhan Parts vastas Riigikogu liikmete Aadu Musta, Aivar Riisalu, Enn Eesmaa, Kadri Simsoni, Kalev Kallo, Lauri Laasi, Mailis Repsi, Marika Tuus-Lauli, Mihhail Stalnuhhini, Olga Sõtniku, Priit Toobali, Tarmo Tamme, Viktor Vassiljevi ja Yana Toomi 11. veebruaril esitatud arupärimisele elektri üldteenuse hinna kohta (nr 284). 

Arupärijad tõid esile Eesti Energia üldteenuse hinna marginaali võrdluse teiste ettevõtete marginaalidega, mille kohaselt Eesti Energia müügimarginaal oli kõige odavama üldteenuse marginaalist 47% kallim. Arupärijad nentisid, et kahjuks jäid 35% Eesti kodutarbijatest lootma üldteenusele, mis on paraku osutunud kõige kallimaks variandiks. Arupärijad soovisid ministrilt teada, mida on plaanis ette võtta, et tagada ka üldteenuse tarbijatele kulupõhise marginaaliga elektrihind. 

Partsi sõnul ei kujuta üldteenus endast sotsiaalabi, vaid on väiketarbija võimalus osta elektrienergiat selgelt võrreldava hinnaga ka sel juhul, kui tal puudub või ootamatult katkeb senise müüjaga elektrileping. Ministri selgituste kohaselt on üldteenus sisuliselt elektrienergia müük, mis ei toimu alludes otseselt turutingimustele. „Üldteenuse hind koos teenuse osutamisega seotud kulutuste ja kasumimarginaaliga kujuneb sõltuvalt sellest, kui palju on iga konkreetse võrguettevõtja teeninduspiirkonnas üldteenuse kasutajaid. Üldteenuse hinda kontrollib tagantjärele Konkurentsiamet,“ märkis Parts. 

Konkurentsiamet hindab, kas ettevõtte poolt tuletatud üldteenuse marginaal vastab kulupõhisuse põhimõttele ehk, et oleks võimalik selgelt eristada ainult üldteenuse osutamisega seotud põhjendatud kulud ja mõistlik ärikasum. Hinnatakse, kas see marginaal vastab seaduse mõttele ja piisaval määral tarbijakaitse nõuetele elektriturul. Partsi sõnul saame selle menetluse järel tõenäoliselt anda hinnangu. Ta pidas vaidlust tähtsaks, sest üldteenuse müügimarginaali küsimus on oluline silmas pidades elektrimüüjate käitumist tulevikus oma müügimarginaalide kujundamisel. 

Parts lisas, et üldteenus on seadusega ette nähtud olukord, kui elektri tarbija ei otsusta sõlmida ühtegi konkreetset müüja pakutud elektri ostu-müügilepingut. „Arvestades seda, et avatud elektrituru olukord on kõigile tarbijatele kehtinud ainult mõned kuud, siis ei maksa teha järeldusi tarbija kõige mõistlikuma käitumise osas lühikese perioodi pealt,“ leidis minister. 

Parts vastas veel Riigikogu liikmete Eldar Efendijevi, Ester Tuiksoo, Kadri Simsoni, Mihhail Stalnuhhini, Priit Toobali, Tarmo Tamme, Viktor Vassiljevi ja Vladimir Velmani 13. veebruaril esitatud arupärimisele eksimuse kohta riigihankel (nr 288). 

Keskkonnaminister Keit Pentus-Rosimannus vastas Riigikogu liikmete Heimar Lengi, Marika Tuus-Lauli, Priit Toobali ja Valeri Korbi 13. veebruaril esitatud arupärimisele kalapüügi korralduse kohta Peipsi järvel (nr 287).             

Sotsiaalminister Taavi Rõivas vastas Riigikogu liikmete Andres Anvelti, Eiki Nestori, Heljo Pikhofi, Helmen Küti, Jaan Õunapuu, Jevgeni Ossinovski, Kalev Kotkase, Kalvi Kõva, Karel Rüütli, Marianne Mikko, Neeme Suure, Rannar Vassiljevi ja Rein Randveri 11. veebruaril esitatud arupärimisele riskiperede ning laste ja erivajadustega laste hoolduse kohta (nr 283).             

Siseminister Ken-Marti Vaher vastas neljale arupärimisele. Need olid: 

Riigikogu liikmete Lauri Laasi, Marika Tuus-Lauli, Mihhail Stalnuhhini, Valeri Korbi ja Vladimir Velmani 12. veebruaril esitatud arupärimine alusetult määratud trahvide tagastamise kohta (nr 286);           

Riigikogu liikmete Deniss Boroditši, Inara Luigase, Kalle Laaneti, Lembit Kaljuvee ja Rainer Vakra 18. veebruaril esitatud arupärimine palgatõusu kohta Politsei- ja Piirivalveametis (nr 291);             

Riigikogu liikmete Aadu Musta, Eldar Efendijevi, Enn Eesmaa, Kalev Kallo, Mihhail Stalnuhhini, Peeter Võsa, Tarmo Tamme, Valeri Korbi ja Viktor Vassiljevi 19. veebruaril esitatud arupärimine illegaalide kohta (nr 293);             

Riigikogu liikmete Aadu Musta, Eldar Efendijevi, Kalev Kallo, Mihhail Stalnuhhini, Peeter Võsa, Priit Toobali, Valeri Korbi, Viktor Vassiljevi ja Vladimir Velmani 21. veebruaril esitatud arupärimine politseinike ja piirivalvurite lahkumise kohta PPA-st (nr 296).             

Vabas mikrofonis võttis sõna Mihhail Stalnuhhin

Istung lõppes kell 19.01. 

Istungi stenogramm

Riigikogu pressitalitus

 

 

Tagasiside