Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Ettevõtlus- ja infotehnoloogiaminister Urve Palo vastas Riigikogu liikmete Martin Helme, Mart Helme, Henn Põlluaasa, Uno Kaskpeiti, Jaak Madisoni, Raivo Põldaru ja Arno Silla 16. jaanuaril esitatud arupärimisele Eesti uue brändi ja projektiga seotud kulude kohta (nr 292).

Arupärijad tõid esile rahva seas Eesti uuele brändile antud hävitava hinnangu ning seoses sellega tõstatud küsimuse EAS-i brändiotsingute järjekordse rappamineku kohta. Arupärijad soovisid ministrilt teada, milline oli brändiloojatele antud ülesandepüstitus ja kas tulemus vastab ette antud tööülesandele.

Palo sõnul oli Eesti disainimeeskonna ülesandepüstitus luua Eesti brändi visuaalne identiteet ja kirjatüüp, mis kestaksid ajas vähemalt 15–20 aastat, luua Eesti brändi virtuaalne teenusekeskkond, silmas pidades eeskätt viit kaalukamat sihtgruppi: eksportöörid, sealhulgas kultuurieksport, välisinvesteeringuid kaasavad ettevõtted, start-up-sektor, turismiettevõtted, avalik sektor ja Eesti füüsilised ja virtuaalsed väravad. Minister selgitas, et väravaks me nimetame ka näiteks lennujaama või sadamasse sisenemist.

„Need olid huvigrupid, kelle jaoks seda visuaalset identiteeti välja töötati. Sealt tuli ka selline soov ja nõue. Julgen öelda, et tulemus tänaseks vastab ette antud tööülesandele. Meil on olemas tsentraalne Eesti lugu, Eesti unikaalne kirjatüüp. Meil on olemas virtuaalne teenuse keskkond estonia.ee – seal on lood ja sõnumid Eesti kohta – ning bränd.estonia.ee, kust leiab brändi juhendi ja kus on ka allalaadimist võimaldav meediapank, esitlused ja fotopank,“ ütles Palo. Ta lisas, et neid kodulehti või keskkondi täiendatakse pidevalt.

„Mina arvan, et uus brändikontseptsioon on pikaajaline, ta on eristuv, dünaamiline, kiiresti ja kergesti arendatav. Selle kontseptsiooni autorid on Eesti parimaid disainerid ja loovjõud konkureerivatest agentuuridest,“ märkis Palo.

Ta selgitas, et Eesti peamiseks kuvandiks või edulooks, mille järgi meid tuntakse, on kujunenud e-Eesti ja digitaalne ühiskond laiemalt – e-residentsus, edukas start-up-sektor, e-valimised jne. Uuendatud visuaalne identiteet tõstab esile seda edulugu. Lisaks tuleb meil nüüd rohkem kui varem panustada digitaalsete lahenduste ja võimaluste väljatöötamisele. „Kui üks meie edulugudest on e-Eesti, siis peaks ka see, kuidas me sellest räägime, olema innovatiivsem ja nutikam,“ ütles Palo.

Ministri sõnul oli eelmine projekt tõepoolest ennasthävitav otsus, sest ühte märki ei olegi võimalik ühte riiki panna. „Samas on meil vaja kaasaegset ühtset kuvandisüsteemi, mis aitaks süsteemselt Eesti tuntust tõsta ning oleks abiks meie ettevõtjatele. Uus tööriistakast võtab arvesse kõiki kaalukamaid valdkondi ning sisaldab peale Eestit tutvustavate materjalide ka põhisõnumeid eri valdkondadele,“ toonitas Palo. „Lihtsalt ma tahan öelda, et ühte sõnumit, ühte ainust või ühte märki ei tasu sellest tööriistakastist otsida, ja ma arvan, et see ongi hea.“

„Projekti hinna ja kvaliteedi suhe olnud hea – kogu see töömaht ja kaasatus 200 000 eurot. Tuletan meelde, et aastal 2002 loodud Eesti brändi “Welcome to Estonia” loomine läks maksma üle 830 000 euro ja me saime tõesti ainult ühe märgi. Seda viga me ei tahtnud korrata ja me ka ei korranud seda,“ ütles Palo.

Ettevõtlus- ja infotehnoloogiaminister vastas veel arupärimisele Ettevõtluse Arendamise Sihtasutuse tegevuse ja tuleviku kohta (nr 302).

Justiitsminister Urmas Reinsalu vastas arupärimisele Venemaa Föderatsiooni poolt Eesti Vabariigile okupatsioonikahjude kompenseerimise kohta (nr 294).            

Majandus- ja taristuminister Kadri Simson vastas arupärimisele Rail Balticu tasuvusuuringute ja sõlmitava kokkuleppe kohta (nr 300) ja arupärimisele saarte vahelise parvlaevaliikluse kohta (nr 303).          

Sotsiaalkaitseminister Kaia Iva vastas arupärimisele Sõmera hooldekodu kohta (nr 309) ja arupärimisele erihoolekandeteenuste deinstitutsionaliseerimise kohta (nr 321).           

Istung lõppes kell 20.20.

Istungi stenogramm:

Riigikogu istungite videosalvestisi saab vaadata https://www.youtube.com/riigikogu

(NB! Salvestis jõuab veebi viivitusega).

Riigikogu pressiteenistus
Gunnar Paal,
6316351, 51902837
[email protected]
päringud: [email protected]

 

Tagasiside