Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Õiguskantsler Indrek Teder vastas Riigikogu liikmete Deniss Boroditši, Inara Luigase, Kalle Laaneti, Lembit Kaljuvee ja Rainer Vakra 26. septembril esitatud arupärimisele Eesti Vabariiki sisseveetava kütuse aktsiisiga maksustamise ja sellega seonduvalt tolliametnike tegevuse kohta (nr 193). 

Teder viitas seadustele, millega on reguleeritud reisijate kütuse maksustamine aktsiisiga. Aktsiisiseaduse sätete järgi tekib üldjuhul isikul aktsiisikauba, milleks on ka mootorikütus, impordil aktsiisi maksmise kohustus. Nende normide aluseks on omakorda Euroopa Liidu aktsiisidirektiivid. Samas tuleb tähele panna, et reisijate kütuse osas on peetud vajalikuks kehtestada Euroopa Liidu tasemel üldreeglist erand ehk vabastada reisija poolt sõiduki standardpaagis sissetoodav kütus maksudest, kui see kütus on toodud reisija oma tarbeks ehk ei ole toodud edasimüügi eesmärgil. Reisija kütusele kohaldub aktsiisivabastust reguleeriv direktiiv, mis on Eestis üle võetud vastavas aktsiisiseaduses. Ühtlasi kirjeldavad viidatud aktsiisiseaduse normid, kuidas maksu- ja tolliamet võiks kindlaks teha kütuse toomise kaubandusliku eesmärgi, uurides aktsiisikauba toomise sagedust ja viisi. Näiteks, kui kütust tuuakse väga suurte standardpaakidega mitu korda päevas, märkis Teder. 

Õiguskantsler rõhutas, et loomulikult on tarvis võidelda ebaseadusliku kütuseäriga piiril, seda aga ei tohi ega saa teha n-ö vahendeid valimata ja õigust ignoreerides. Ta lisas, et saatis soovituse nii rahandusministrile kui ka maksu- ja tolliametile, milles rõhutas vajadust muuta õigusruum täpsemaks ja selgemaks. Tederi selgituste kohaselt on isikul teatud juhtudel õigus maksuvabastusele, kui ta teeb seda oma tarbeks.           

Regionaalminister Siim Valmar Kiisler vastas Riigikogu liikmete Andres Anvelti, Heljo Pikhofi, Indrek Saare, Jaan Õunapuu, Kajar Lemberi, Kalev Kotkase, Kalvi Kõva, Marianne Mikko, Neeme Suure ja Rein Randveri 9. oktoobril esitatud arupärimisele regionaalministri ja omavalitsuste mõttekoja tegevusest (nr 197). 

Kultuuriminister Rein Lang vastas Aadu Musta, Eldar Efendijevi, Ester Tuiksoo, Kalev Kallo, Lauri Laasi, Mihhail Stalnuhhini, Priit Toobali ja Tarmo Tamme 24. septembril esitatud arupärimisele Lennusadama vesilennukite angaaride renoveerimistööde tegeliku maksumuse kohta (nr 190).             

Vabas mikrofonis võtsid sõna Mihhail Stalnuhhin ja Viktor Vassiljev

Istungi stenogramm on internetis siin

Riigikogu pressitalitus

Tagasiside