Minister Tanel Kiik vastas riigikogulaste arupärimisele vaktsineerimise kohta
Riigikogu liikmed Urmas Reinsalu, Mihhail Lotman, Sven Sester, Helir-Valdor Seeder ja Tarmo Kruusimäe esitasid tänasel kaugosalusega istungil tervise- ja tööminister Tanel Kiigele arupärimise vaktsineerimise korraldamise kohta (nr 65).
Arupärijate sõnul on info vaktsineerimise korralduse kohta vajalik selleks, et saada parlamendi tasemel ülevaade, milline on riigi vaktsiinide soetamise poliitika ja kui palju vaktsiine on varudes. Samuti on arupärijate teatel oluline selgust saada vaktsineerimisega seotud vastutuse küsimustes. Lisaks sooviti, et tervise- ja tööminister tooks välja oma nägemuse vaktsineerimisega seotud kõige akuutsematest probleemidest. Huvi tunti ka vaktsineerimissertifikaadi, Soome reisimise ja selle vastu, kas Eesti toetab WTO lepingu raames kohustuslike litsentside rakendamist.
Tanel Kiik andis vastuses ülevaate varudest ning ütles, et Eesti osaleb vaktsiinide ühishanke protsessis, kuuludes ka juhtkomisjoni teiste riikidega, kus arutatakse jaotuskavasid ja arutatakse uusi lepinguid ning korralduslikke küsimusi. „Loomulikult oleme me seal jooksvalt pidevalt nö pardal,“ sõnas ta.
Minister lisas, et Eesti on teinud ka eraldi erinevaid pöördumisi nii peaministri tasandil kui ka terviseministrite tasandil jaanuaris ja märtsis, samamoodi kirjutanud eraldi Pfizer/BioNTechi dooside teemal Euroopa Komisjoni volinikule. „Oleme teinud ka ühe ühispöördumise 15. jaanuaril Põhja ja Balti riikidega – see oli ainuke periood, kus Pfizer/BioNTechi tarnetega tekkis meil tõsine mure, seal teatud mahus neid vähendati, tahtsime veenduda selles, et need võimalikult kiiresti taastataks ja tegelikult need taastati,“ rääkis Kiik.
Vaktsineerimise juhtimine ja korraldus on ministri sõnutsi eeskätt Sotsiaalministeeriumi valitsemisalas, aga kaasa mõtlevad kogu valitsus, eri ministeeriumid, kohalikud omavalitsused, erasektor. „Valitsuse eesmärk on alates maikuust või maikuu jooksul võimaldada kõigile soovijatele järk-järgult tasuta kodulähedast vaktsineerimist. Oleme selles graafikus. Vaktsineerimise võimalus, vaktsineerimisele registreerimise võimalus on järk-järgult avatud. Täna õhtul avaneb see viimastele vanuserühmadele,“ selgitas Kiik. „Võib öelda, et teise kvartali jooksul saab iga inimene, kes seda soovib, esmase kaitse ja suvekujude jooksult teise süsti,“ lisas ta. Kiik märkis, et suve lõpuks ehk sügiseks soovitakse saavutada 70-protsendiline hõlmatus täisealise elanikkonna hulgas kahe vaktsiinidoosiga.
Vaktsineerituse hõlmatuse kohta ütles minister sedagi, et 70+ vanusegrupis ollakse umbes 65 protsendi tasemel ning sinna lisanduvad inimesed, kes on haiguse läbi põdenud, kuid kes ei ole veel vaktsineeritud.
WTO lepingu kohta sõnas minister Kiik, et peamine mure vaktsiini nappuse osas ei ole seotud mitte nii väga intellektuaalomandiga, vaid just tootmisvõimekuse ja tootmisvõimsusega. See on tema sõnul peamine probleem ja väljakutse nii Euroopas kui ka mujal.
Ministrilt küsiti ka hiljutiste probleemide kohta digiregistratuuris, kui sisselogimine oli huviliste suure hulga tõttu häiritud ja inimesed pidid järjekorras ootama. Tanel Kiik selgitas, et digitaalne järjekord on tema hinnangul parem, kui elav järjekord. „See, et meil on digitaalne ootejärjekord, mis kuvab inimesele aega, millal ligi saab, kui palju inimesi on enne teda, on oluliselt parem lahendus kui see, kui me ütleksime, et tulge nüüd jooksvasse järjekorda ja vaatame, kui paljud vaktsiini saavad ja paljud ilma jäävad.“
Tanel Kiik andis kommentaari ka kiirabitöötajate vaktsineerimise kohta ning märkis, et kiirabitöötajad puutuvad paratamatult kokku väga paljude väga nõrga tervisega inimestega. „Selliseid nakkusriske lõplikult ei aita küll ükski asi leevendada, aga vaktsineerimine aitab kindlasti oluliselt seda maandada ja see otsus ei ole nö meelevaldne või suvaotsus, vaid sinna eelnes tõesti põhjalik analüüs,“ ütles Kiik. Ta täpsustas, et selle juhtumi puhul kohtuti tööinspektsiooniga, vesteldi töötajatega ja kaaluti alternatiive ning praeguseks pole umbes 5 protsenti töötajaskonnast vaktsineerimisvõimalust kasutanud.
Läbirääkimistel osalesid Urmas Reinsalu (I) ja Mart Helme (EKRE).
Riigikogu liikmete arupärimistele vastasid ka siseminister Kristian Jaani valitsusvastaste meeleavalduste mahasurumise kohta (nr 67) ja kaitseminister Kalle Laanet Eesti riigikaitse nõrgestamise kohta (nr 76).
Istung lõppes kell 19.14.
Istungi stenogramm.
Videosalvestist istungist saab hiljem vaadata Riigikogu YouTube’i kanalil.
(NB! Salvestis jõuab veebi viivitusega).
Riigikogu pressiteenistus
Veiko Pesur
tel 631 6353, 55 590 595
e-post [email protected]
päringud [email protected]