Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Maaeluminister Tarmo Tamm vastas Riigikogu liikmete Henn Põlluaasa, Mart Helme, Uno Kaskpeidi, Peeter Ernitsa, Jaak Madisoni, Raivo Põldaru, Arno Silla ja Martin Helme esitatud arupärimisele põuakahjudega toimetulemise meetmete kohta (nr 448).

Arupärijad viitasid, et valitsus eraldas erakordselt põuase suve kahjude leevendamiseks tagastatava laenuna 20 miljonit eurot, kuid Eesti Põllumajandus-Kaubanduskoja andmetel küünib põllumajandussektori kahju 150 miljoni euroni. Arupärijad soovisid teada, milliseid meetmeid on Maaeluministeerium kahjude leevendamiseks välja pakkunud ja kui tõhusaks neid hindab.

Tarmo Tamme sõnul on valitsus tegutsenud operatiivselt. „Valitsuse otsus suurendada Maaelu Edendamise Sihtasutuse sihtkapitali 20 miljoni euro võrra loob põllumajandusettevõtjatele parema ja kiirema võimaluse kapitalile ligipääsuks, et lahendada käibevahendite puudujäägist tekkinud probleeme.“ Tamme sõnul on ministeerium teinud ka Euroopa Komisjonile ettepaneku maksta erakorralist toetust põuakahjude hüvitamiseks.

Lisaks kavatseb Maaeluministeerium pikendada põllumajandusettevõtja investeeringutoetuse kuludokumentide esitamise tähtaega. Ministri sõnul arvestab Põllumajanduse Registrite ja Informatsiooni Amet (PRIA) toetusmeetmete reeglite kontrollimisel põua kui erandliku asjaoluga. Uue algatusena töötatakse maaelu arengukava osana välja kindlustustoetuse meede. „Meetme eelarve aastatel 2019–2020 on kokku kaks miljonit eurot, toetatav tegevus on kindlustusmakse hüvitamine 70 protsendi ulatuses. Hüvitatud kahjud on ebasoodsad ilmastikutingimused, looma- või taimehaigus, kahjurite levik, keskkonnajuhtum, meetmed taimehaiguse või kahjuripuhangu likvideerimiseks või leviku piiramiseks,“ loetles Tamm.

Minister märkis, et sel aastal kasvavad põllumajanduse otsetoetused kümne miljoni euro võrra 133 miljoni euroni, samuti jätkab valitsus üleminekutoetuste maksmist, mida põllumajandustootjad saavad sel aastal kokku 18 miljoni euro ulatuses.

Vabas mikrofonis võtsid sõna Märt Sults, Peeter Ernits ja Jaanus Marrandi.

Istungi stenogramm.

Riigikogu istungite videosalvestisi saab vaadata: https://www.youtube.com/riigikogu
(NB! Salvestis jõuab veebi viivitusega).

Riigikogu pressiteenistus
Kristi Sobak
tel 631 6592, 51 906 975
e-post [email protected]
päringud [email protected]

Tagasiside