Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Haridus- ja teadusminister Jürgen Ligi vastas Riigikogu liikmete Märt Sultsi, Kersti Sarapuu, Enn Eesmaa, Tarmo Tamme, Olga Ivanova, Jaanus Karilaidi, Siret Kotka, Peeter Ernitsa ja Viktor Vassiljevi 13. jaanuaril esitatud arupärimisele üldhariduskoolide lastevanemate rahast finantseerimise kohta (nr 127).

Arupärijad viitasid Riigikontrolli mullu tehtud auditile, millest selgus, et kümnest auditeeritust Tallinna ja Tartu koolist on kaheksas õppeprogrammi elluviimisel rohkemal või vähemal määral lastevanemate kaasrahastamine. See aga ei ole kooskõlas seadustes sätestatud põhimõttega, et omavalitsuse üldhariduskoolis peab saama õppida õppemaksuta ja kool ei tohi vanematelt kaasrahastamist eeldada. Arupärijad soovisid Ligilt teada, mida on ettevõetud aruandes märgitud finantsdistsipliini rikkunud kooli juhtide suhtes.

Ligi selgitas, et Riigikontroll on andnud soovitusi esimeses järjekorras Tallinna Linnavalitsusele kui koolipidajale. Tegu on koolipidaja otsese vastutusega. Haridus- ja teadusministeeriumi järelevalveõigus on märksa üldisem. Ligi märkis, et enamikes koolides probleeme pole. Ta ütles, et riiklik järelevalve menetlus maavalitsuse poolt on läbiviidud Mustamäe Gümnaasiumi suhtes ja tänavu on see kavas ka Inglise Kolledži suhtes, et kontrollida olukorda ja teha ettekirjutised koolijuhile.

„Tasuta haridus peab olema kättesaadav, seda peavad pakkuma omavalitsused ja riik koostöös,“ rõhutas Ligi. „Antud juhul on omavalitsusele delegeeritud eelkõige põhiharidus, aga nad peavad siiski ka enamiku gümnaasiume siiamaani õppekava raames tasuta.“ Ta selgitas, et kõik, mis sinna juurde tuleb, on juba organisatsiooniline valik. Ligi sõnul ei saa lisatunde panna õppekava tundide vahele. See ei tohi olla lapsevanemale sund ja tema suhtes surve kui ta peab koolile raha maksma. Ligi arvates saab samas koolis huviharidust ka paindlikult korraldada kui ta on eraldatud õppekavast. Selleks pole vaja luua eraldi mingit huvihariduskooli või teistsugust organisatsiooni.

Haridus- ja teadusminister vastas veel arupärimisele tehnika-, täppis- ja loodusteaduse alase huvihariduse edendamise kohta Haridus- ja Teadusministeeriumis (nr 125).

Majandus- ja taristuminister Kristen Michal vastas arupärimisele mandri ja suursaarte vahelise parvlaevaliikluse teenuse osutamise kohta 2016–2017 (nr 122).

Vabas mikrofonis võttis sõna Rein Ratas.

Istung lõppes kell 16.40.

Istungi stenogramm: http://stenogrammid.riigikogu.ee/et/201602151500

Riigikogu istungite videosalvestisi saab vaadata https://www.youtube.com/riigikogu

(NB! Salvestis jõuab veebi viivitusega).

Riigikogu pressiteenistus

Gunnar Paal, 6316351, 51902837

[email protected]

 

 

 

Tagasiside