Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Rahandusminister Jürgen Ligi vastas Riigikogu liikmete Toomas Vareki, Kadri Simsoni, Valeri Korbi ja Aivar Riisalu 23. novembril esitatud arupärimisele maksupoliitiliste otsuste kohta (nr 543).
 
Arupärijad soovisid teada ministri selgitusi käibemaksu- ja aktsiisimäärade tõstmise ning tehtud eelarvekärbete mõju kohta.
 
Ligi põhjendas, et tarbimismakse loetakse suhteliselt süütuks maksuks. Need on vähem kahjulikud majanduskasvule. Ta rõhutas, et majanduslanguse ajal sisetarbimine kindlasti langeb, aga veel rohkem langevad majanduslanguse ajal tegelikult inimeste tulud ja selles mõttes on teooria järgi tulumaksud ka eelarvele riskantsemad. Ligi sõnul on tarbimismaksude eelistamise puhul esile tõstetud asjaolu, et see suunab ressursse ja eksporti. Kõigi teooriate kohaselt on Eesti tõsine väljapääs majandussurutisest ikkagi mitte uuesti laenama hakkamises, vaid ekspordis, selgitas minister. Maksude kaudu peab tulema riigi rahastamiseks vajalik miinimum maksutulusid ja samas on tulumaksu alandamine kindel konkurentsivahend ja majanduskasvu ergutaja, kuid seda ei tohi nii, et võlad kasvavad. Me elame praegu võlgu, me sööme reserve ja võtame ka laenu juurde, tunnistas Ligi. Ta rõhutas valitsuse tegevuse eesmärki jõuda 2013. aastaks eelarvega ülejääki.
                       
Ligi vastas veel Riigikogu liikmete Inara Luigase, Lauri Laasi, Nikolai Põdramägi, Tiit Kuusmiku, Arvo Sarapuu, Jaak Aabi ja Helle Kalda 7. detsembri esitatud arupärimisele maksuameti tegevuse kohta (nr 549).
 
Eesti Panga president Andres Lipstok vastas Riigikogu liikmete Jaak Aabi, Kadri Simsoni, Kalle Laaneti, Lauri Laasi, Inara Luigase ja Helle Kalda 22. novembril esitatud arupärimisele Eesti euromüntide ennetähtaegse müügi kohta (nr 540).
                       
Regionaalminister Siim Valmar Kiisler vastas Riigikogu liikmete Jüri Tamme, Kalev Kotkase, Eiki Nestori, Kalle Laaneti, Hannes Rummi, Jaan Õunapuu ja Heljo Pikhofi 25. novembril esitatud arupärimisele sõltumatu ajakirjanduse survestamise kohta (nr 546).
 
Istungi stenogramm on internetis siin:
 
Riigikogu pressitalitus
Tagasiside