Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Rahandusminister Jürgen Ligi vastas Riigikogu liikmete Inara Luigase, Helle Kalda, Lauri Laasi, Kalev Kallo, Valeri Korbi, Tiit Kuusmiku, Arvo Sarapuu, Vladimir Velmani, Marika Tuusi, Georg Pelisaare, Jaak Aabi ja Mailis Repsi 19. oktoobril esitatud arupärimisele hinnastabiilsuse kriteeriumi täitmise kohta (nr 521).
 
Ligi selgitas hinnastabiilsuse kriteeriumi täitmisega seotud aspekte. Ta märkis, et Maastrichti hinnastabiilsuse kriteerium on asi, mille Eesti on täitnud. „See on eksam, mis on läbitud ja ei saa juttugi olla mingisugustest sanktsioonidest lihtsalt selletõttu, et meie inflatsioon on kõrgem kõige aeglasema inflatsiooniga Euroopa Liidu riikidest,” kinnitas Ligi. Tema sõnul on oktoobri seisuga Eesti 12 kuu keskmine inflatsioon 1,56%. Ligi hinnangul täidame Maastrichti seda kriteeriumi nõuet juhul, kui see meie jaoks kehtiks, ikkagi kuhjaga. Eesti inflatsiooni allikad on domineerivalt välismaised. „Eesti inflatsiooni on üles vedanud põhimõtteliselt kaks kaubagruppi –  need on nafta, mille hind eurodes on kallinenud aastaga 28%, dollarites 15%, ja maailmaturu toiduainete hind, mis on 26% kallim kui aasta tagasi. Sealjuures on piima ja teravilja kallinemine olnud eriti suur,” selgitas olukorda rahandusminister. Ta tõi näiteks Eesti inflatsiooninäitajad: oktoobris oli toidu kallinemine 8,7% ja mootorkütuste kallinemine 12%. Ühtki valitsuse otsust nendes kallinemistes ei olnud, väitis Ligi. Eesti inflatsioon on olnud kogu aeg kõrge. Ta selgitas, et kui eurotsoon on seadnud oma hinnastabiilsuse mõõtmeks olla alla 2% hinnatõusuga, siis Eestil on kahtlemata lähiaastatel hinnatõus veidi kiirem, tõenäoliselt kuskil 2-4% kandis. See johtub madalamast hinnatasemest ja hinna ühtlustamisest, mis on meil kogu aeg kehtinud, sõltumata eurost, eurotsoonist või majanduskriisist. Ligi rõhutas oma vastuses arupärimisele konservatiivse eelarvepoliitika tähtsust.
 
Maaelukomisjoni ettepanekul arvati töönädala kolmapäevase istungi päevakorrast välja nende endi algatatud riigivaraseaduse § 66 täiendamise seaduse eelnõu (840 SE) teine lugemine.
 
Vastas mikrofonis võttis sõna Kadri Simson.
 
Istungi stenogramm on internetis siin:
 
Riigikogu pressitalitus
                       
Tagasiside