Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Riigikogu ees andis ametivande asendusliige Terje Trei.
 
Rahandusminister Jürgen Ligi vastas Riigikogu liikmete Kalev Kotkase, Kalvi Kõva, Karel Rüütli, Jaak Alliku, Jaan Õunapuu, Andres Anvelti ja Rein Randveri 13. oktoobril esitatud arupärimisele FIE ettevõtte üleandmise kohta (nr 46).
 
Arupärijad soovisid saada ministrilt selgitusi, kuidas on lahendatud füüsilisest isikust ettevõtja ettevõtte hulka kuulunud vara üleandmine isikule, kes jätkab ettevõtte tegevust?
 
Ligi selgitas, et tulumaksuseaduse ja sellega seonduvate seaduste muutmise seadusega ettenähtud vastav määrus, mis sätestab vara üleandmisel maksuvabastuse rakendamise korra, on vastuvõetud käesoleva aasta 14. juunil. Määruse lisas on ka FIE deklaratsiooni vorm, mis kehtestab FIE ettevõtte üleandmise korra. Uus deklaratsioonivorm hakkab kehtima uue maksuperioodi alguses, see on alates 1. jaanuarist 2012. Maksuõigusaktide muudatused jõustuvad maksustamisperioodi alguses, et ära hoida segadust. Sageli pole muudatused maksustamisperioodi keskel võimalikud, märkis Ligi.
 
Minister toonitas, et FIE on konkreetne inimene, kelle nimel ettevõtluses kasutatav ja registrisse kantud vara – sõidukid, traktorid, kinnisvara – on registreeritud. Ettevõtte üleandmisel vara omanik muutub. Omandiõiguse muutumine tuleb aga samuti registreerida. Ligi ütles, et riigilõiv on sel puhul ette nähtud registreerimistoimingutega kaasnevate kulude hüvitamiseks. Tema sõnul antakse riigilõivu vabastusi väga erandlikel juhtudel, näiteks sünni ja surma registreerimisel või elatise nõudmise hagi puhul, mil on avalik huvi toimingu tegemiseks olulisem toimingu tegemisega kaasnevatest kuludest, samuti lähtutakse maksevõimelisuse põhimõttest. Riigilõivust vabastamine on mõeldav eelkõige toimingute puhul, mille tegemine on isiku jaoks vältimatu. Teatud toimingute riigilõivust vabastamine tähendab, et kulud maksavad kaudselt kinni ülejäänud maksumaksjad. Seetõttu ei ole riigilõivust vabastamine antud juhul põhjendatud, selgitas rahandusminister.
                       
Ligi vastas veel Riigikogu liikmete Kajar Lemberi, Sven Mikseri, Neeme Suure, Jaak Alliku, Karel Rüütli, Jaan Õunapuu ja Rein Randveri 25. oktoobril esitatud arupärimisele kasutamata saastekvoodi ühikute müügist laekunud raha kasutamise kohta (nr 55).
                       
Vabas mikrofonis võttis sõna Mihhail Stalnuhhin.
 
 
Riigikogu pressitalitus
Tagasiside