Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Kultuuriminister Rein Lang vastas Riigikogu liikmete Aadu Musta, Enn Eesmaa, Ester Tuiksoo, Kadri Simsoni, Kalev Kallo, Mihhail Stalnuhhini, Priit Toobali, Tarmo Tamme ja Valeri Korbi 17. jaanuaril esitatud arupärimisele Eesti kirjanduse tuleviku kohta (nr 265). 

Arupärijad viitasid kultuuriministri 9. jaanuaril Postimehes ilmunud intervjuule, milles ta avalikustas plaani kaotada tulevikus riigipoolne kirjandustoetus raamatute trükkimiseks. Samuti toodi esile rõhuasetus, et riik peab väljuma raamatukogude toetamissüsteemist ning suunama tähelepanu e-raamatutele. Arupärijad väljendasid muret selliste kavatsuste üle ja soovisid ministri seisukohta nimetatud muudatuste mõju kohta. 

Langi selgituste kohaselt ei eksisteeri mingit otsest kirjandustoetust eraldi raamatute trükkimiseks ja ühelgi Eesti valitsusel, kaasa arvatud sellel valitsusel ei ole kunagi olnud kavatsust ega mingisugust plaani sellise otsese trükkimistoetuse sisseseadmiseks. Minister märkis, et raamatutel kehtib vähendatud käibemaksumäär 9%, mida võib-olla küsijad loevad raamatute trükkimise toetuseks. „Kultuuriministeerium ei ole teinud ettepanekut selle käibemaksumäära tõstmiseks ega muutmiseks ega ole mina ka näinud vastavat ametlikku ettepanekut kellegi teise poolt,“ kinnitas Lang. Ta lisas, et raamatute väljaandmiseks annab toetust ka Kultuurikapital. Viimase kirjanduse sihtkapital on aeg-ajalt toetanud ka raamatute trükkimist. „Minu teada ei ole ka kirjanduse sihtkapital vastu võtnud otsust, et nad ei toeta põhjendatud juhtudel raamatu trükkimist,“ ütles minister. 

Lang viitas esitatud küsimusele, et kui peeti silmas kirjanduse toetamist tervikuna, pidades seda ekslikult ainult raamatute trükkimiseks, siis siinkohal on riigil kavatsus senisest palju jõulisemalt ja efektiivsemalt toetada sõnakunsti kui niisugust. „Kultuuriministeeriumi kirjandusprogrammi maht kasvab aasta-aastalt. 2013. aastal on kirjandusprogrammi toetus suurem kui kunagi varem ja võrreldes 2012. aastaga on see kasvanud kaks korda. Aastal 2012 oli see vaevaline: 63 000 eurot ja 2013 on eelarve 120 000 eurot. Samuti on suurenenud Kultuurkapitali kirjanduse sihtkapitali eelarve, mis sel aastal on planeeritud 1  350 841 eurot ja võrreldes eelmise aastaga on ka seda üle 100 000 euro rohkem,“ tõi Lang välja arvud. 

Kultuurkapital toetab kirjandust loominguliste stipendiumide, autoritasude, raamatute väljaandmise toetuste ja kirjandusürituste finantseerimise kaudu. Ta lisas, et Kultuurkapitalist toetatakse kirjandust ka stipendiumiprogrammi Traducta kaudu, millele 2012. aastal oli ette nähtud 85 000 eurot, ja filosoofiaraamatute sarja “Avatud Eesti raamat” kaudu, mille eelarve 2012. aastal oli 140 000 eurot. 

Vabas mikrofonis võtsid sõna Mihhail Stalnuhhin, Marika Tuus-Laul, Enn Eesmaa, Ester Tuiksoo, Lauri Laasi, Valeri Korb, Eldar Efendijev, Kadri Simson, Mailis Reps, Tarmo Tamm, Priit Toobal ja Viktor Vassiljev.  

Istungi stenogramm.  

Riigikogu pressitalitus

Tagasiside