Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Istungi algul andsid Riigikogu ees ametivande Riigikogu asendusliige Mart Nutt ja kaitseminister Urmas Reinsalu.  

Kultuuriminister Rein Lang vastas Riigikogu liikmete Priit Toobali, Eldar Efendijevi, Enn Eesmaa, Valeri Korbi, Viktor Vassiljevi, Mailis Repsi, Yana Toomi, Ester Tuiksoo ja Inara Luigase 4. aprillil esitatud arupärimisele maakondlike riigimuuseumide korralduse kohta (nr 146). 

Langi selgituste kohaselt pole langetatud otsust, et kõik Eesti maakondlikud riigimuuseumid muudetakse sihtasutuseks või antakse üle omavalitsustele. Ta lisas, et kõik Eesti maakondlikud riigimuuseumid on oma eripäraga ja kõikidesse nendesse tuleb suhtuda erinevalt vastavalt nende spetsiifikale. „Tegeleme eeltööga, oleme ära kaardistanud Eesti muuseumivõrgu nii sisuliste tegevuste kui majandusliku poole pealt. Peame läbirääkimisi mõningate kohalike omavalitsuste ja muuseumidega, kus kohaliku kogukonna huvisid arvestades, saaks muuseumi arendamisega kõige efektiivsemalt tegeleda omavalitsus või omavalitsus ja riik omavahelises koostöös läbi eraõigusliku isiku,“ ütles Lang. 

Minister märkis, et Eesti muuseumimaastik vajab korrastamist ja uuendamist. Ta rõhutas, et 21. sajandi muuseum on elav paik, kus inimestel on põnev olla kogu perega, mis on hariv nii väikestele kui suurtele. „Paraku on Eestis muuseume, mis jäävad meie inimestele ebaatraktiivseteks, sest kaua sa ikka ühte ja sama loomatopist eri piirkondades vaatamas käid. Tulemuseks on see, et mõned muuseumid on inimtühjad, nad on eelarveraskustes ja vaatavad äraootavalt kultuuriministeeriumi poole, et ministeerium leiaks kuskilt rahapaja,“ iseloomustas Lang olukorda. Tema selgituste kohaselt on kultuuriministeeriumi eesmärgiks, et Eesti kõik muuseumid oleksid kaasaegsed, harivad, huvitavate väljapanekutega ning eelkõige suunatud külastajatele. Lang tõi välja positiivsete näidetena Eesti Kunstimuuseumi, eelmisel suvel avatud Ajaloomuuseumi ja kõige värskema näitena Läänemere regioonis ainulaadse Eesti Meremuuseumi Lennusadama. 

Ministri sõnul on Tartumaa, Järvamaa, Läänemaa, Iisaku ja Mahtra Talurahvamuuseumiga seonduvaid muudatusi arutatud asjasse puutuvate muuseumide juhtidega, kohalike omavalitsustega ja ka muuseumide nõukogudega. „Oleme saanud muuseumidelt tagasisidet, et neil on tahe ise otsustada ja planeerida oma tegevusi. Suund sihtasutuse moodustamisele pakub muuseumile iseotsustamisel tänasest märksa suuremat iseseisvust, uusi võimalusi, et asutus saaks areneda ja muutuda muuseumimaastikul tugevamaks,“ märkis Lang.           

Haridus- ja teadusminister Jaak Aaviksoo vastas kolmele arupärimisele. Need olid: 

Riigikogu liikmete Mailis Repsi, Yana Toomi, Priit Toobali, Eldar Efendijevi, Enn Eesmaa, Vladimir Velmani 5. aprillil esitatud arupärimine emakeele riigieksamist (nr 148);           

Riigikogu liikmete Mailis Repsi, Marika Tuus-Lauli, Valeri Korbi, Vladimir Velmani, Lauri Laasi, Peeter Võsa, Enn Eesmaa, Tarmo Tamme, Jüri Ratase, Olga Sõtniku, Priit Toobali, Viktor Vassiljevi, Yana Toomi ja Ester Tuiksoo 30. aprillil esitatud arupärimine õpetajate palgatõusust (nr 162);           

Riigikogu liikmete Marika Tuus-Lauli, Mihhail Stalnuhhini, Valeri Korbi, Vladimir Velmani, Eldar Efendijevi, Priit Toobali, Viktor Vassiljevi, Yana Toomi ja Ester Tuiksoo 7. mail esitatud arupärimine Jõgeva koolide sulgemisest (nr 166).           

Vabas mikrofonis võttis sõna Inara Luigas

Istungi stenogramm on internetis siin

Riigikogu pressitalitus

Tagasiside