Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Kultuuriminister Rein Lang esines Riigikogu ees poliitilise avaldusega ja teatas, et esitas täna kell 14.20 peaministrile tagasiastumisavalduse. 

“Minu jaoks on täna ületamatu probleem võimalus, õigemini võimatus osaleda ministrina ühiskonna kommunikatsiooniväljas,” teatas minister oma avalduses. Ta lisas, et valitsuse liikmena ei ole tal võimalik elu edasi viia, kui iga tema tegu või idee pannakse häbiposti. 

Rein Lang esitas ka oma nägemuse olukorrast Eesti ajakirjanduses. Ta märkis, et sajad Eesti inimesed, kellel oleks ühiskonnale midagi öelda, keelduvad täna avalikkuse ees sõna võtmast. Põhjusena tõi ta välja nende soovimatuse sattuda olukorda, kus anonüümsete netikommentaatorite laiad hulgad mõistavad otsustavalt hukka kellegi, keda nad ei tunne või millegi, millest nad pole midagi kuulnudki. 

“Mitte “Sirbis” toimunu ei tekita meile vaikivat ajastut, vaid viis, kuidas seda avalikkuses kajastati,”  selgitas minister. Ta leidis, et käesoleval ajal ei piisa enam sellest kui väljaanne, kes eksib faktide vastu, parandab oma vead aumehe kombel omaenda väljaandes. “Valed paljunevad täna momentaalselt ja jõuavad ka nendeni, kes konkreetset vale allikat ennast üldsegi ei loe, vaata ega kuula.” 

“Minu parima arusaama kohaselt on probleem klassikalise ajakirjanduse nõrgenemises ja suhtekorralduse kui uue majandusharu kiires tugevnemises. Asjaolu, et Tartu Ülikoolis õpetatakse ajakirjandust ja suhtekorraldust samas instituudis, kõneleb juba iseenda eest,” lisas Rein Lang. 

Ministri sõnul pole ajakirjanduse nõrkus kindlasti ühiskonna huvides. “Ühiskonna huvides oleks aastasadade jooksul kinnistunud läänekristliku väärtussüsteemi ülekandumine uutel tehnoloogilistel platvormidel toimivasse kommunikatsiooni, mitte selle väärtussüsteemi lammutamine selle vastaste argumentidega, nagu looks tehnoloogia iseenesest uut, neile sobivat väärtussüsteemi.,” ütles ta. 

“Meil seadusandjatel ja valitsusel tuleb vaadata peeglisse ja küsida endalt, kas me ikka oleme teinud kõik, et Eestis saaks areneda eetikal ja moraalil põhinev ühiskondlik kommunikatsioon ja vaba ajakirjandus või oleme ise langenud turunduslõksu, kus ideede puudumist püütakse kompenseerida suhtekorralduslikke trikkidega, kuni manipulatsioonini välja,” selgitas minister oma tagasiastumise motiive. 

Riigikogu kinnitas töönädala päevakorra, mille kohaselt on arutusel  25 eelnõu. 

Vabas mikrofonis võtsid sõna Heimar Lenk, Marika Tuus-Laul, Mihhail Stalnuhhin ja Inara Luigas

Istungi stenogramm

Vaata Rein Langi sõnavõttu:

Video vaatamiseks hangi Flash Player.

jwplayer(“container_lang20131202”).setup({
height: 336,
width: 592,
volume: 100,
modes: [
{
type: “html5”,
config: {
levels: [
{ file: “https://www.riigikogu.ee/v/lang20131202/video.webm” },
{ file: “https://www.riigikogu.ee/v/lang20131202/video.mp4” }
]
}
},
{
type: “flash”,
src: “https://www.riigikogu.ee/v/lang20131202/player.swf”,
config: {
file: “https://www.riigikogu.ee/v/lang20131202/video.mp4”
}
}
]
});

Tagasiside