Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Keskkonnaminister Keit Pentus-Rosimannus vastas Riigikogu liikmete Karel Rüütli, Sven Mikseri, Neeme Suure, Kajar Lemberi, Kalvi Kõva, Eiki Nestori, Jaak Alliku, Helmen Küti, Rainer Vakra, Andres Anvelti, Rein Randveri, Rannar Vassiljevi, Deniss Boroditši ja Inara Luigase 20. juunil esitatud arupärimisele minkide pidamise korralduse kohta (nr 351). 

Arupärijad soovisid teada, mitu karusloomafarmi Eestis tegutseb, mitmele on väljastatud tegutsemisluba ja mitu farmi tegutsevad täitmata Eestis kehtivaid nõudeid. 

Keskkonnaminister  märkis, et praegusel hetkel on Eestis luba väljastatud kolmele mingifarmile. Ükski nendest, kellele luba väljastatud on, hetkel ei tegutse. Küll aga tegutsevad kolm sellist mingifarmi, millel lube ei ole. Andmed on käesoleva aasta 1. oktoobri seisuga. Ministri sõnul on kõik need tegutsevad farmid teinud tõsiseid jõupingutusi, et viia oma eksisteerimine ja tegutsemine nõuetega vastavusse. 

„Eesti on üks sellistest vähestest Euroopa riikidest, kus eksisteerib Euroopa naaritsa asurkond. Mingid ohustavad Euroopa naaritsaid paraku väga tõsiselt,“ ütles minister. Ta selgitas, et nad ei kujuta mitte ainult ohtu, vaid teevad ka kahju. 

Keskkonnaminister märkis, et ilma lubadeta tegutsevad karusloomafarmid ei ole saanud mitte ainult ettekirjutusi, vaid neid on ka trahvitud. Pärast 1. mail jõustunud looduskaitseseaduse muudatust, mille järgi on võimalus ebaseaduslikult tegutsejaid senisest oluliselt karmimalt kohelda, ongi nendes loata tegutsevates farmides läinud käima tegevuse nõuetele vastavaks muutmise protsess. 

Minister selgitas, et paraku ei ole keskkonnainspektsioonile seadusega antud selliseid raame, mis võimaldaks koheselt loata tegutsevate farmide tegevus lõpetada. „Pärast looduskaitse seaduse muutmist karistuse karmistamise kaudu on võimalik taotleda kohtu kaudu nende tegevuse lõpetamist. „See on absoluutselt lubamatu, et selline olukord on saanud tekkida ja pikalt kesta. Saan igati kaasa aidata selleks, et taoline olukord lõpetada, ja seda ma teen,“ ütles Pentus-Rosimannus. 

Keskkonnaminister vastas veel arupärimisele riigieelarve täitmise kohta keskkonnaministri valitsemisalas 2012. aastal (nr 356). 

Vabas mikrofonis võtsid sõna Aadu Must, Inara Luigas, Marika Tuus-Laul, Yana Toom ja Mailis Reps. 

Istungi stenogramm:  

Riigikogu pressiteenistus

Tagasiside