Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Keskkonnaminister Keit Pentus vastas Riigikogu liikmete Enn Eesmaa, Ester Tuiksoo, Heimar Lengi, Lauri Laasi, Mailis Repsi, Marika Tuus-Lauli, Peeter Võsa, Priit Toobali, Rainer Vakra ja Viktor Vassiljevi 5. detsembril esitatud arupärimisele fosforiidiuuringute kohta (nr 75). 

Pentus kinnitas, et ühtegi vastavat taotlust esitatud ei ole, mida tema isiklikult ja teised keskkonnaministeeriumi esindajad on ka korduvalt avalikkusele üle kinnitanud. Seega: uuringuloa andmist keskkonnaministeeriumis pole ka kaalutud. Minister rõhutas, et igasuguse kaevandamise ja kaevandamisele eelnevate uuringute puhul on eelduseks, et kohalikud inimesed vastavat tegevust ei vastustaks. Pentus märkis, et kaevandamine on paratamatult selline tegevus, mis mõjutab ümberkaudsete inimeste igapäevast eluolu, ja on täiesti elementaarne, et nende huvidega arvestatakse. Kohalike inimeste seisukoha väljendamise sisuline kohustus on tulenevalt seadusest kohalikul omavalitsusel – vallal või linnal. 

Pentuse sõnul on fosforiidiküsimuses Virumaa vallajuhid, vallavalitsuste esindajad tegutsenud tublilt. Nad on küsinud keskkonnaministeeriumilt täpsustust, kas selline spekulatsioonide tasemel kõne all olnud uuringutaotlus on ministeeriumile esitatud, nad on väljendanud ja edastanud üsna varakult oma valla inimeste seisukohti. Pentus leiab, et selline käitumine on aidanud maha võtta hirme ja aidanud luua selgust. Ta rõhutas, et sellist omavalitsusjuhtide käitumist võib kindlasti lugeda kuuluvaks hea tava hulka. 

Pentus toonitas, et fosforiidivaru on kaevandamise keskkonnaohtlikkuse tõttu arvatud Eestis passiivseks. See otsus on riigi poolt tehtud aastaid tagasi, on tehtud kaalutletult ja põhjusel, et kaevandamisega kaasneks oht eelkõige ümberkaudsete elanike elukeskkonna tõsise rikkumisena: „Jutt on õhu, pinna- ja põhjavee reostuse ohust, mis on sellise tõsidusega ja sellise kaaluga oht, millega riskimine kõne alla ei tule.“ Pentus selgitas, et nendel põhjustel on Eestis fosforiidivarud passiivsed ehk need ei kuulu kaevandamisele ja mingisugust plaani selle olukorra muutmiseks ei ole.                         

Keskkonnaminister vastas veel Riigikogu liikmete Andres Anvelti, Jaak Alliku, Jaan Õunapuu, Kalvi Kõva, Marianne Mikko ja Neeme Suure 15. detsembril esitatud arupärimisele maavarade arvestamise kohta (nr 85). 

Sotsiaalminister Hanno Pevkur vastas Riigikogu liikmete Heimar Lengi, Marika Tuus-Lauli, Peeter Võsa, Priit Toobali, Valeri Korbi ja Viktor Vassiljevi 24. novembril esitatud arupärimisele narkomaania leviku kohta Eestis (nr 74).           

Istungi stenogramm on internetis siin

Riigikogu pressitalitus

Tagasiside