Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Riigikogu istungi algul pidulikul tseremoonial andis Vabariigi President Kersti Kaljulaid ametivande ja esines Riigikogu ees kõnega. Kõne pidas ka president Toomas Hendrik Ilves.

Seejärel kuulas Riigikogu ära vastused neljale arupärimisele.

Peaminister Taavi Rõivas vastas Riigikogu liikmete Kadri Simsoni, Kersti Sarapuu, Valeri Korbi, Anneli Oti, Tarmo Tamme, Märt Sultsi, Siret Kotka ja Viktor Vassiljevi 31. mail esitatud arupärimisele diislikütuseaktsiisi laekumise kohta (nr 228).

Arupärijad viitasid asjaolule, et Statoili andmetel on pärast kütuseaktsiisi tõusu tangitud Eestis sadu tuhandeid liitreid vähem diislikütust ning selle põhjal on reaalne, et transpordiettevõtete kütuse tarbimine väheneb Eestis kuni 40 protsenti. Arupärijad soovisid teada, mis hetkel kavatseb valitsus üle vaadata järgmisteks aastateks kavandatud kütuseaktsiisi tõusud. Kas nõrk kütuseaktsiisi laekumine ka teises kvartalis annab valitsusele tõuke midagi ette võtta?

Peaminister selgitas, et tegelikult on deklareeritud kogused olnud oodatust märksa paremad. „Kütuse tarbimine, vaatamata aktsiisitõusule, ei ole Eestis mitte vähenenud, vaid on kasvanud. Seega, teisipidi võib öelda, et aktsiisitõus ei ole andnud seda n-ö mõju, mida üldiselt aktsiisidelt eeldatakse ehk siis survet tarbimise vähendamiseks. Tegelik trend on olnud vastupidine, kütuse tarbimine on Eestis kasvanud,“ ütles Rõivas. Tema sõnul on kütuseaktsiisi laekumised samuti kasvanud – septembris 12,6 protsenti rohkem kui eelmise aasta septembris ja summaarselt üheksa kuuga, ta kordas üle, 13,9 protsendi rohkem kui eelmisel aastal. „Nii viidatud teises kvartalis kui ka praeguseks teadaolevas kolmandas kvartalis on laekumine olnud suurem, kui praeguses eelarves on kavandatud.“

Rõivas tunnistas, et kütuseaktsiisi tõstmise mõjusid, nii nagu iga aktsiisi mõju, tuleb tegelikult pidevalt hinnata. „Loomulikult, kui vaja, tuleb kaaluda ka muutusi. Aga kui vaadata fakte, siis 2016. aasta üheksa kuu laekumised ja info tarbimisest ei anna ühtegi loogilist põhjust kardinaalselt aktsiisipoliitikat muuta,“ ütles peaminister. Ta lisas, et aktsiiside laekumine ületab riigieelarve ootust 8 miljoni euro võrra. Rõivase sõnul on valitsusele on teada ka fakt, et palju Eestis resideeruvaid rahvusvahelisi vedusid tegutsevaid ettevõtteid tankis enne aktsiisitõusu näiteks Venemaal, Lätis, Leedus ja Poolas, kus diiselkütuse hind on juba aastaid olnud mõnevõrra odavam. „Aga me peame arvestama sellega, et need, kes veavad eri riikidesse kaupa, on teinud seda enne ja teevad ka tulevikus seda, et nad ostavad oma kütuse suure tõenäosusega sellest riigist, kes on selle marsruudi peal kõige soodsam,“ märkis peaminister.

Ettevõtlusminister Liisa Oviir vastas arupärimisele koalitsioonileppe kohta (nr 238).

Majandus- ja taristuminister Kristen Michal vastas arupärimisele riigi pakutavate teenuste kaugenemise kohta (nr 231) ja arupärimisele olukorra kohta riigi lennundusettevõtetes (nr 233).

Istung lõppes kell 17.46.

Fotod:
Istungi stenogramm:

Riigikogu istungite videosalvestisi saab vaadata https://www.youtube.com/riigikogu

(NB! Salvestis jõuab veebi viivitusega).

Riigikogu pressiteenistus
Gunnar Paal,
6316351, 51902837
[email protected]
päringud: [email protected]

 

 

 

Tagasiside