Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Peaministrikandidaat Kaja Kallas pidas tänasel istungil Riigikogu ees kõne ja palus saadikute toetust valitsuse moodustamiseks. Istungi tööaja lõppemise tõttu jätkub saadikute küsimustele vastamine ja volituste andmise üle otsustamine homsel istungil.

Kallas tõi oma kõnes esile, et Reformierakond, Eesti 200 ja sotsiaaldemokraadid on kokku pannud koalitsioonileppe, mis sisaldab nende nägemust kõige olulisemast ning Eesti ees seisvatest väljakutsetest. Peaministrikandidaat lisas, et lepe on kompromiss ja suurima ühisosa otsimise tulemus. „Koalitsiooni suurim ühisosa on Eesti iseseisvus, korras riigirahandus, meie majanduslik edukus ja väärtusküsimused,“ lausus Kallas.

Peaministrikandidaat viitas, et dokument on sõja nägu, kuna igas analüüsis jõuame üsna kiiresti sõja mõjude hindamiseni. „Sõda on muutnud kõike: meie majandust, meie inimeste toimetulekut, energiakandjate hindu ja nende kättesaadavust,“ loetles Kallas ja lisas, et sõda on muutnud meie ees seisvaid ülesandeid ja eelkõige nendele lahenduste otsimise viise. „Meie idanaaber näitas eelmisel aastal, et ta on võimeline toime panema kõige ettearvamatumaid ja ebaloogilisi samme,“ nentis Kallas. Ta märkis, et ohus on kõik naabrid.

Kallas toonitas, et seetõttu peavad meie kaitsekulutused kasvama. „Ilma kaitsevõime tugevdamiseta ei saa me tõsiselt võetavalt rääkida ei meie majanduse tulevikust ega sellest, millise Eesti me pärandame oma lastele ja lastelastele,“ ütles Kallas. „Meie kaitsekulutuste suurendamise eesmärk pole mitte hävitada meie vaenlast, vaid eesmärk on hävitada meie vaenlase tahe meid rünnata,“ sõnas Kallas. Ta märkis, et peame mõtestama ümber riigieelarvelised prioriteedid ja tuleb naasta riigieelarve tasakaalu taotlemise juurde.

„See ei saa olema lihtne, see tähendab meile kõigile ohverdusi ja ma pean kõigilt Eesti inimestelt paluma kannatlikkust ja mõistmist. Mõistmist, et me ei tee seda kõike mitte sellepärast, et see meile meeldiks, vaid sellepärast, et seda on vaja teha. Kui me ei tee riigirahandust korda nüüd, siis paari aasta pärast seda korda teha on juba palju-palju raskem,“ rõhutas Kallas. Ta osutas, et riigi laenukoormus on mõne aastaga kahekordistunud, oluliselt kallimas laenukeskkonnas ei ole laenamine enam alternatiiv, riigi reservid on ära kulutatud ning ainus õige tee on võtta kurss tasakaalus riigieelarve juurde.

Kallase sõnul on praeguste arvestuste kohaselt vaja nii kulutusi kärpida kui ka riigi sissetulekuid suurendada. Peaministrikandidaat ütles, et koalitsioon teeb ära riigieelarve revisjoni. „Vaatame üle iga kuluartikli, et välja praakida ebavajalikud kulud ja kasutada eelarveraha võimalikult targalt ja säästlikult. Me kujundame ümber valitsemise ja reformime ministeeriumide struktuuri. Kaotame ära kaks ministrit. Me ei palu kokkuhoidu ainult tavakodanikelt. Me näeme, et ka riigiasutused peavad sellesse oma panuse andma.“

„Seame ühise valitsuse poliitilisteks eesmärkideks, esiteks, julgeoleku kindlustamise, teiseks, riigirahanduse jätkusuutlikkuse, kolmandaks, rohereformide läbiviimise, neljandaks, piirkondliku mahajäämuse vähendamise, viiendaks, sissetulekute ebavõrdsuse vähendamise ja tervelt elatud eluaastate ja eluea pikendamise, ning kuuendaks, personaalse riigi arendamise ja kvaliteetse hariduse,“ lausus ta ja avaldas veendumust, et koos suudame seda kõike saavutada.

Kallase sõnul jätkab loodav koalitsioon eestikeelsele haridusele üleminekuga ja koolivõrgu korrastamisega, laiendades võimalusi kodulähedaste algkoolide säilitamiseks. Ta viitas, et see on otseselt seotud meie julgeolekuga. „Ühes keeles suhtlemine, ühes inforuumis elamine on üks parimaid viise meie kaitsevõime ja kaitsetahte tagamiseks. Lõhestatud ühiskond on ahvatlev saak agressorile. Ühtsus on heidutus, mis paneb agressori kõhklema, kartma ja loobuma oma rünnakust,“ selgitas Kallas.

Lõpetuseks ütles Kallas, et Eesti rahvas on alati hakkama saanud ja olnud üliedukas. Ta osutas, et me suudame saavutada kõike, mida tahame, sest oleme põikpäine, kangekaelne, töökas ja edukas rahvas. „Meil on nii mõistust kui südant küllaga. Me suudame aidata hädasolijaid ja samas korraldada oma riigi elu selliselt, et ka meie järeltulijatel on siin hea ja uhke elada,“ lausus Kallas.

Peaministrikandidaat vastas Riigikogu liikmete arvukatele küsimustele. Istungi tööaja lõppemise tõttu jätkub arutelu homme kell 14 algaval istungil.

Istungil andis ametivande riigikontrolör Janar Holm.

Riigikogu uus koosseis asus istungi järel moodustama parlamendirühmi ja ühendusi.

Fotod istungilt (autor Erik Peinar, Riigikogu Kantselei)

Istungi stenogramm

Videosalvestist istungist saab hiljem vaadata Riigikogu YouTube’i kanalil.
(NB! Salvestis jõuab veebi viivitusega).

Riigikogu pressiteenistus
Merilin Kruuse
tel 631 6592, 510 6179
e-post [email protected]
päringud [email protected]

Tagasiside