Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Riigikogu andis tänasel istungil peaministrikandidaat Jüri Ratasele volituse valitsuse moodustamiseks. Ratast toetas 53 saadikut, vastu oli 33 ja erapooletuks jäi 7 saadikut.

Ratase sõnul on meil kõigil põhjust oma riigi ja rahva üle uhke olla. „Samas tuleb kurvastusega tunnistada, et meie Eestimaa seisab täna mitme tõsise väljakutse ees. Rahvastikukriis, ühiskondlik ebavõrdsus, majanduslik seisak ning riiklik julgeolek on küsimused, millest ei saa ega tohi mööda vaadata. Just nende sõlmprobleemide lahendamine on Eesti Keskerakonna, Sotsiaaldemokraatliku Erakonna ning Isamaa ja Res Publica Liidu valitsusliidu kandev eesmärk,“ ütles Ratas.

„Eesti välis- ja julgeolekupoliitika on järjepidev ning rajaneb laiapõhjalisel poliitika-ülesel konsensusel. NATO ja Euroopa Liidu liikmelisus on Eesti julgeoleku ja heaolu olulisimaks garantiiks. Eesti valitsused on hoidnud siin ühtset kurssi ning tõstnud seeläbi Eesti inimeste elukvaliteeti ja tugevdanud meie riikliku iseseisvuse alustalasid. Loomulikult jätkab sama teed ka loodav valitsusliit,“ rõhutas Ratas.

Ta selgitas, et loodava valitsusliidu eesmärk on jõuliselt ellu viia vajalikke investeeringuid ning maksumuudatusi. „Hoiame riigieelarve keskmisena struktuurses tasakaalus, kuid oleme valmis tulutoovate investeeringute rahastamiseks kasutama mõistlikku laenukapitali,“ märkis peaministrikandidaat. „Maksunduses viime ellu iseseisvuse taastanud Eesti kõige vajalikuma maksureformi.“

Ratas ütles, et rasketel aegadel vajab erilist tähelepanu meie põllumajandus ja maaelu. „Tõstame valdkonna rahastust üleminekutoetuse maksimaalse määra ulatuses ja suurendame 2017. aastal kriisiabile suunatavaid vahendeid.“

Ratase sõnul peab ta õigeks riigireformi läbiviimist ning bürokraatia vähendamist. „Samal ajal ei saa me leppida ääremaastumisega, vaid peame tagame inimväärsed elutingimused kogu Eestis,“ rõhutas Ratas.

Ratas tutvustas ametisse asuva koalitsiooni lepingu erinevaid aspekt, mille läbivaks jooneks on soov muuta riigi käekäiku nii majanduse arendamisel kui ka sotsiaalsete probleemide lahendamisel positiivses suunas.

„Mina ja kõik ministrikandidaadid mõistame seda vastutust, mis meie õlgadele pannakse. Asume tööle teadmises, et Eesti ühiskonda on vaja muuta võrdsemaks, tuua riik inimestele lähemale ning ulatada abikäsi kõigile, kes seda vajavad. Just hoolivust ning ühtsust vajab meie riik kõige enam,“ ütles Ratas.

Peaministrikandidaat Jüri Ratas vastas ka Riigikogu liikmete arvukatele küsimustele.

Seejärel vastasid lahkuva valitsuse ministrid Riigikogu liikmete esitatud arupärimistele.

Justiitsminister Urmas Reinsalu vastas arupärimisele prokuratuuri poliitika kohta immigrantide karistamisel (nr 260).

Majandus- ja taristuminister Kristen Michal  vastas arupärimisele seaduserikkumiste kohta praamipiletite veebimüügikeskuse ümber (nr 263) ja arupärimisele Hiiumaa laevatee süvendamise kohta (nr 272).

Istung lõppes kell 19.24.

Istungi stenogramm:
Fotod:
Riigikogu istungite videosalvestisi saab vaadata https://www.youtube.com/riigikogu

(NB! Salvestis jõuab veebi viivitusega).

Riigikogu pressiteenistus
Gunnar Paal,
6316351, 51902837
[email protected]
päringud: [email protected]

 

 

 

 

Tagasiside