Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Riigikogu mälestas istungi alguses leinaseisakuga Riigikogu VII koosseisu esimeest ja mitme koosseisu saadikut Ülo Nugist.
 
Eestis ametlikul visiidil viibiv Euroopa Parlamendi president Jerzy Buzek esines seejärel Riigikogu ees kõnega. Buzek andis ülevaate Euroopa Liidu aktuaalsetest probleemidest ja vajadusest leida nendele kiiresti lahendused ühenduse koordineeritud koostöö ja vastutustunde tõstmise kaudu. Buzek suhtus tunnustavalt Eesti tegutsemisse majanduslanguse ajal, mis võimaldas riigil sellest välja rabelda ja olla nüüd Euroopas majanduse vastutustundliku juhtimise eeskujuks.
 
Sotsiaalminister Hanno Pevkur vastas Riigikogu liikmete Yana Toomi, Viktor Vassiljevi, Aadu Musta, Priit Toobali, Jüri Ratase, Rainer Vakra, Tarmo Tamme, Enn Eesmaa, Inara Luigase, Mailis Repsi ja Eldar Efendijevi 20. oktoobril esitatud arupärimisele perearstisüsteemi jätkusuutlikkuse kohta (nr 50).
 
Pevkur märkis, et kogu esmatasandi arstiabi personaliressurss ja selle kättesaadavuse tagamisele suunatud meetmed on käima lükatud, samuti on tugevdatud pereõe rolli, reguleeritud on iseseisev ämmaemandusabi, jõustunud on kvaliteedisüsteem. Ministri selgituste kohaselt on perearsti vastuvõtuaeg vähemalt 20 tundi, mis võib pikeneda sõltuvalt erinevatest sesoonsetest haigustest. Sellele vastuvõtule lisandub aeg, kui perearst saab teha koduvisiite, kuni 18-aastaste laste ennetavaid tervisekontrolle, täidab tervishoiuteenuse osutamisega seotud dokumentatsiooni jne. Kui vaadata haigekassa eelmise majandusaasta aruannet, siis näiteks telefoni teel patsientide nõustamine on võrreldes 2009. aastaga suurenenud lausa 47%, ütles minister. Tema sõnul on inimesed pöördunud kiirema abi saamiseks perearsti poole telefoni teel. 2010. aasta jaanuarist suurendati ka pereõdede rolli ja vastutust. Pereõed saavad rohkem jälgida kroonilisi haigeid ja ägeda tervisehäirega patsiente, milleks üldarstiabi parema kättesaadavuse tagamiseks pikendati pereõe iseseisvat vastuvõtuaega viie tunni võrra nädalas. Tuginedes haigekassa 2010. majandusaasta aruandele, on pereõdede vastuvõtt suurenenud 15%. Kõneldes järelevalve tõhustamisest, märkis Pevkur, et esmatasandil on ette valmistatud Terviseameti järelevalve suurendamise eelnõu ja see jõuab lähiajal ka parlamenti. Samuti on tervishoiukvaliteedi ekspertkomisjonile tehtud ettepanek järelevalve tõhustamiseks, lisas ta. 1. juuli 2011 seisuga on suurem patsientide arv kui 2001 isikut nimistus 187 perearstil, 65-l oli olemas ka abiarst. Pevkur selgitas, et seadus andis üleminekuaja, et perearstidel oleks võimalik abiarst leida. Ta usub, et perearstid saavad selle probleemi lahendamisega hakkama.
 
Majandus- ja kommunikatsiooniminister Juhan Parts vastas Riigikogu liikmete Kalev Kotkase, Neeme Suure, Marianne Mikko, Karel Rüütli ja Jaan Õunapuu 20. oktoobril esitatud arupärimisele talvesadamate määratlemise kohta (nr 51).
 
Justiitsminister Kristen Michal vastas Riigikogu liikmete Kalle Laaneti, Rainer Vakra, Jüri Ratase, Viktor Vassiljevi, Mailis Repsi, Aivar Riisalu, Mihhail Stalnuhhini, Valeri Korbi, Deniss Boroditši, Vladimir Velmani ja Tarmo Tamme 7. novembril esitatud arupärimisele kohtuametnike palgakorralduse kohta (nr 61).
                       
Vabas mikrofonis võtsid sõna Heimar Lenk ja Mihhail Stalnuhhin.
 
Istungi stenogramm on internetis siin:
 
Riigikogu pressitalitus
Tagasiside