Algas Riigikogu sügisistungjärk
Riigikogu XI koosseisu 4. istungjärgu avamisel pidasid kõne Riigikogu esimees Ene Ergma ja president Toomas-Hendrik Ilves.
Ergma rõhutas oma kõnes, et täna algav parlamendi tööaasta nõuab meilt tõsist tööd. Eesti majanduse jahtumisest tingitud probleemid ning rahvusvahelise olukorra pingestumine Vene-Gruusia konflikti tõttu sunnivad meid tegema otsuseid, millest mitmed on õige valusad. Riigikogu esimees kutsus kõiki komisjone olema aktiivsed, sest kätte on jõudnud aeg ette valmistada otsuseid, mis on riigile vajalikud 10 ja 15 aasta pärast. „Loodan, et majanduskomisjoni esitatud ettepanek arutada riiklikult tähtsa küsimusena ettevõtluskeskkonna arendamist, teostub siin saalis üsna pea,“ ütles Ergma. „Üks tähtsamaid teemasid, milles vajame selgust ja otsuseid on energeetika, see arutelu peab jõudma lähemal ajal siia, Riigikogu suurde saali. Olukorras, kus Venemaa kasutab energiatarneid poliitilise relvana, on loomulik kõiki võimalusi kaaluda, sealhulgas tuumajaama rajamist Eestisse,“ selgitas Ergma.
Riigikogu esimees tõi välja olulisemate eelnõude arutelud: „Õige pea hakkame menetlema töölepinguseaduse eelnõu. Pole liialdus väita, et see seadus puudutab enamikku Eesti inimestest. Paindlikku tööturgu soosiv seadus ei saa olla sajaprotsendiliselt meeldiv ei tööandjale ega töövõtjale. Kompromiss tuleb teha siin saalis.“
Ergma sõnul ootab meid lisaks riigieelarvele ja töölepinguseadusele Riigikogu töökorralduse ajakohastamine. Menetluses on juba esimesed eelnõud Riigikogu töökorralduse täiustamiseks, et teha infotund aktuaalsemaks ja anda rohkem võimalusi arutelude algatamiseks. „Kindlasti ei saa me vaadata mööda vajadusest korrastada Riigikogu liikmete ja kõrgete riigiametnike palgasüsteem. Nii nagu praegu vaatavad oma kulutusi üle meie perekonnad, nii peab ka riik elama oma võimete kohaselt,“ rõhutas Riigikogu esimees.
President Toomas-Hendrik Ilves ütles oma kõnes, et kõige olulisemana peame aga enestele teadvustama, et julgeolekukeskkonda, milles taastati 1991. aastal Eesti Vabariik – milles oleme seda riiki ehitanud, reforminud, Euroopa Liitu ja NATO-sse saanud, – seda julgeolekukeskkonda enam ei eksisteeri.
„Meil pole vaja tunda põhjendamatut ebakindlust oma tuleviku pärast. Ma kinnitan, et Eesti enda 17 aasta pingutused ning liikmelisus Euroopa Liidus ja NATO-s tagavad Eesti iseseisvusele piisava turvalisuse ka muutunud julgeolekuruumis. Sellele vaatamata tuleb Eestil leida tõhusaid vastumeetmeid uute võimalike riskide maandamiseks,“ rõhutas president.
Ilves ütles, et muutused meie ümber on üha kiiremad, üha pidevamad ja – mis peamine – valdavalt globaalset laadi. Nad mõjutavad kogu maailma seninägematu tugevusega. Nii on juhtunud näiteks majanduses. Vähesed meist oskasid paar aastat tagasi ette kujutada tagasilöögi ulatust maailma ja Eesti majandusele. Me ei teadnud majanduskasvu aeglustumise suurusjärku ega selle mõjusid riigieelarvele.
„Nüüd on meil ettekujutus olemas. Me teame, et viimaste aegade harjumus kavandada riigi poliitikat 10-protsendilise majanduskasvu tingimustes on täna täiesti tarbetu. Selle asemel tuleb meil juurelda, kas majandus kasvab 0 või 2 protsenti või pigem kahaneb; kuidas ja millal hakkab majandus kasvama arenenud riikidele omases tempos; ja peaasi – millistest allikatest uut kasvu ammutada,“ märkis president.
Ilves rõhutas: „Meil on vastutus hoida ja arendada Eesti riiki, kindlustada rahva ja kultuuri püsimajäämine. Võttes arvesse dramaatilist muutust Euroopa julgeolekusituatsioonis, tuleb Eestil panustada Eesti rahvusvahelisse usaldusväärsusesse, Eesti seesmisse ja välisesse julgeolekusse.“
Presidendi sõnul ei saa Eesti riiki ehitada ja selle julgeolekut tagada põhimõttel, et parematel aegadel kulutame ja halvematel säästame. Riigi maksuraha kogumine ja kasutamine peab olema mõistlik ja põhjendatud igal aastal. Säästlik majandamine, nii kodu kui riigi tasandil, on põhimõtteliselt õige ja vajalik rahanduspoliitiline printsiip. Aga iga valik peab vastama Eesti vajadustele nii homme kui kümne aasta pärast.
„Seetõttu tuleb meil tõsta oma pilk valimislubadustelt, parteilistelt huvidelt ja koalitsioonileppelt. Tõsta pilk ja vaadata kaugemale. Uskuge, ka teie valijad ootavad tarka ja vastutustundlikku käitumist,“ ütles Ilves.
Vabas mikrofonis võtsid sõna Marek Strandberg ja Jaan Kundla.
Riigikogu istungi stenogrammi leiate internetist siit:
Riigikogu pressitalitus