Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Andres Herkel andis täna Vabaerakonna saadikute poolt riigihalduse ministrile Jaak Aabile üle arupärimise seoses külade õigusega muuta halduskuuluvust.

„Haldusreformi käigus tõusis vajadus arvestada elanike soove külade haldusterritoriaalset kuuluvust muuta küll korduvalt esile, kuid enamikul juhtudel jäi see lahenduseta. Kõige kuulsam selline juhtum puudutab Pärnu külje all olevat Sauga alevikku ja veel viit küla, mis liideti Tori vallaga,“ ütles Vabaerakonna saadik Andres Herkel ning lisas, et probleem on ka näiteks Amblas, kus igapäevaseks tõmbesuunaks on pigem Tapa linn kui praegune Järva vald.

Arupärimise esitaja Andres Herkel meenutas, et peaminister Ratase sõnul polnud haldusreformi käigus võimalik väiksemate asustusüksuste soove arvestada, kuid alates 2018. aastast tekib võimalus neid lahendusi otsida.

Herkeli sõnul jäi haldusreformist ripakile hulk probleeme, mida saanuks palju sujuvamalt lahendada ja Sauga on üks nendest. „Kuna seadus annab tõepoolest valitsusele võimaluse neid küsimusi nüüd hilinemisega lahendada, siis ootamegi, et minister Eesti Vabariigi 100. juubeli saabudes selgitaks, kuidas külade põhjendatud soovile praegust halduskuuluvust muuta vastu tullakse,“ ütles Herkel.

Vabaerakonnal on kavas edaspidi analüüsida ka reformitud omavalitsuste kulusid ja avalike teenuste kvaliteeti, sest algselt oli haldusreformi eesmärk saavutada väiksema rahaga paremad tulemused. „Nende küsimustega läheb pisut aega, sest reform on alles väga värskelt lõpule viidud. Küll aga oleme tähele pannud, et praegune valitsus ei räägi peaaegu üldse reformi algsetest eesmärkidest,“ ütles Herkel.

Vabaerakond soovib riigihalduse ministrilt Jaak Aabilt teada, millises järgus on kokkuvõtete tegemine haldusreformi vigadest ning milline on valitsuse valmisolek võtta Eesti territooriumi haldusjaotuse seaduse alusel initsiatiiv, et algatada piiride ja haldusterritoriaalse korralduse muutmine. „Veel uurime Aabilt, kuidas ta hindab Pärnumaal kujunenud haldusstruktuuri, kus Pärnu linna kontaktpiirkonda kuuluvad asustusüksused liideti Tori vallaga ning linna koosseisu kuuluvad kümnete kilomeetrite kaugusel asuvad maapiirkonnad ja milline on lahendus, kui mitme asustusüksuse põhjendatud soov muuta omavalitsuslikku kuuluvust on vastuolus volikogu enamuse tahtega,“ ütles Herkel. Veel huvitab saadikuid, millega õigustatakse elanike soovide ja igapäevase elukorralduse ignoreerimist.

Tagasiside