Tuumaenergeetika toetusrühma liikmed kohtusid OECD tuumaenergeetika agentuuri direktoriga
Riigikogu tuumaenergeetika toetusrühma liikmete kohtumisel Toompeal OECD tuumaenergeetika agentuuri direktori William D. Magwood IV-ga olid kõne all tuumaenergeetika kasutamisega seotud aktuaalsed küsimused.
Toetusrühma esimehe Mario Kadastiku sõnul andis kohtumine kasulikku teavet, kuidas korraldada tuumaenergeetika kasutusele võtmine ja sellega seotud probleemide lahendamine.
“Arutasime, kuidas NEA saaks olla toeks meie ambitsioonidel tuumaenergeetika kasutuselevõtul. Ühe ideena tõi Dr Magwood välja soovituse sünkroniseerida oma tegevusi piirkonna riikidega, kes on sarnaseid tehnoloogiaid samuti kasutusele võtmas. Selline ühishuvi aitab kaasa, et tagada efektiivne ja soodne tuumaenergia tulek regiooni,“ ütles Kadastik.
Tuumaenergia on tõestanud end kui pikaajaline ja jätkusuutlik lahendus paljudes maailma riikides. Sellel on potentsiaal tagada Eesti energiavarustus ka tulevastele põlvkondadele. Samas kaasnevad tuumaenergia kasutuselevõtuga mitmed väljakutsed, mida Eesti peaks arvesse võtma.
Riigikogu langetas mullu 12. juunil põhimõttelise otsuse kaaluda tulevikus Eestis tuumaenergia tootmist. Otsus põhineb eeskätt tuumaenergia töörühma tehtud analüüsil, mille järeldus on, et tuumaenergia kasutuselevõtt Eestis on teostatav, kuid see ei anna veel õigust Eestisse tuumaelektrijaam ehitada.
Riigikogu otsus hõlmab tuumaenergia ja -ohutuse seaduse eelnõu väljatöötamist ning vajadusel kehtivate õigusaktide muutmist ja täiendamist, tuumaenergia ohutut kasutamist reguleeriva asutuse loomist ning valdkondlike pädevuste arendamist.
Otsuse kohaselt tuleb energiamajanduse arengukavas aastani 2035 käsitleda tuumaenergia kasutuselevõtuga kaasnevaid mõjusid, et tagada energia varustuskindlus kliimaneutraalsele energiatootmisele üleminekul.
Õigusraamistiku loomisel tuleb tagada, et riikliku julgeolekuga, rahastamisega ja omandivormiga seotud riske on põhjalikult hinnatud.
Lisainfo: Mario Kadastik, 503 7434
Riigikogu pressiteenistus
Gunnar Paal
631 6351, 5190 2837
[email protected]
päringud: [email protected]