Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Riigikogu kultuuripärandi ühenduse ja Eesti Mõisate Ühenduse eestvedamisel korraldati täna Toompea lossi Valges saalis Eesti mõisakultuuri arendajate tunnustamisüritus.

Riigikogu esimees Eiki Nestor tõi esile kõigi mõisakultuuri arendajate tänuväärse töö Eesti ajaloo seisukohalt oluliste sümbolite eest hoolitsemisel ja arendamisel ning nende arhitektuurilisel taastamisel.

Eesti Mõisate Ühenduse asepresident ja Euroopa Ajalooliste Hoonete Ühenduse nõukogu liige, Riigikogu liige Imre Sooäär märkis, et Eestis on olemas unikaalne pärand arhitektuuripärlite näol, sest sajandite jooksul on rajatud enam kui tuhat mõisaansamblit.

„Selle pärandi on siia jätnud eri rahvustest omanikud, kes Eesti alal läbi aegade on mõisaid arendanud ja neid kohalikeks uuenduslikeks keskusteks kujundanud. Nüüd, kus oleme saanud osaks Euroopa Liidust, on meil sirgunud hulk teotahtelisi ja põliseid väärtusi hindavaid inimesi, kes teevad ühiseid jõupingutusi, et säiliksid kaunimad Eesti mõisad ja elustuks taas mõisakultuur,“ ütles Sooäär.

„Eesti Mõisate Ühendus, kuhu on koondunud hoolivad, aktiivsed ja tulevikku vaatavad mõisaomanikud kutsub kõiki osa võtma mõisakultuuri arendamisest Eestis. Nii saavad ka järeltulevad põlved nautida Eestimaa mõisaid ning kauni Läänemere riigi kultuuri, ajalugu ja puutumata loodust,“ ütles ühenduse president Tõnis Kaasik.

Kaasik märkis, et Eesti mõisad on läbi aegade olnud euroopaliku vaimsuse järjepidevuse kandjateks.Mõis on läbi aegade olnud iseseisev majandusüksus. Isegi trööstitus olukorras varemetena on mõisad atraktiivsed turismiobjektid nii kodu- kui ka välismaistele külastajateke. Mõis on osa Eesti rahvuslikust kultuurmaastikust, kultuurilukku kuuluv pärimus, pärimusmaastiku keskne element.

Eesti Mõisate Ühenduse (EMÜ) tunnustamisüritus viiakse tänavu läbi Eestis esimest korda sarnaselt Euroopa Ajalooliste Hoonete ühenduse iga aastasele tunnustamisele. Nominente  saavad esitada ühingu liikmed. Võitjate üle otsustab juhatus. Otsustamisel kehtib nõue, et läbipaistvuse tagamiseks juhatuse liikmed taandavad endaga seotud mõisate üle otsustamisel.

Tunnustamisüritusel toodi parimatena esile hindamiskategooriate kaudu järgmised nominendid: parim mõisaajaloo tutvustaja Mati Raal, parim mõisamajutus Padise mõis, parim mõisaköök Põhjaka mõis, parim mõisamajanduse esindaja Atla mõis, parim kultuurimõis Ohtu mõis ja parim mõisa restaureerimistegu Keila-Joa loss.

Eesti Mõisate Ühendus on mõisate katusorganisatsioon, mille asutasid mõisaomanikud 2003. aastal mittetulundusühendusena ühiste murede ja rõõmude aga ka kogemuste jagamiseks. Käesolevaks ajaks koondab ühendus enda alla lisaks eraomanike hallata olevate mõisate ka omavalitsute, sihtasutuste, riigi- ja omavalitsuste hallata olevad olulisemad mõisad Eestis. Ühendus on koostööpartneriks Kultuuriministeeriumile, Muinsuskaitseametile ja EAS-ile mõisatega seotud küsimustes. Ühenduse president on endine keskkonnaminister Tõnis Kaasik Saka mõisast, asepresident ja Euroopa Ajalooliste Hoonete Ühenduse nõukogu liige on Imre Sooäär Pädaste mõisast. Aupresident on Jaan Kriisa Saue mõisast

EMÜ on alates 2006 aastast Euroopa ajalooliste hoonete ühenduse (EHH) täisliige. Sinna kuulub 50 000 lossi ja mõisa üle Euroopa, kaasa arvatud mitmed kuningakojad.

Fotod tunnustamisürituselt:

NB! Fotod laekuvad viivitusega.

Lisainfo Imre Sooäär, 512 2328
Riigikogu kultuuripärandi ühenduse liige

 

 

Tagasiside