Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Riigikogu Aleksei Navalnõi ja teiste Vene Föderatsiooni poliitvangide vabastamise toetusrühm esitas Venemaa inimõigusorganisatsiooni Memorial Nobeli rahupreemiale.

Rahvusvaheline ajaloo-, haridus-, inimõiguste- ja heategevusühing Memorial on vanim kodanikuühiskonna institutsioon Venemaal. Ühing loodi Nõukogude Liidus perestroika ajal ja selle esimene esimees oli Andrei Sahharov.

Memoriali eesmärk on taastada ajalooline tõde ning võidelda inimõiguste ja õiguskorra eest. Memorial kasutab oma tegevuses eranditult seaduslikke ja vägivallatuid meetodeid ning võitleb järjekindlalt rahu eest ja juba tekkinud sõjaliste konfliktide lõpetamise nimel. Itškeeria relvakonfliktide ajal aitas organisatsioon sellest lähtuvalt välja selgitada tõde elanike tagakiusamise ja mõrvamise kohta, kuid tegeles aktiivselt ka inimõigustega, mille eest Memoriali aktivistidel tuli kogeda tagakiusamist ja peksmist ning mis viis Memoriali liikme Natalia Estemirova röövimise ja tapmiseni.

Memorial oli esimene avalik organisatsioon Venemaal, mis kutsus üles viivitamatult lõpetama relvastatud sissetungi Georgiasse, samal ajal kutsudes Georgia poolt samuti üles austama konflikti käigus inimõigusi. Organisatsiooni tegevus ei piirdunud üleskutsetega: Memorial aitas Lõuna-Osseetia põgenikke, nagu oli seda teinud varasemalt mujalgi.

Samuti mõistis Memorial hukka Venemaa agressiooni Ukraina vastu 2014. aastal. Kõigil juhtudel on organisatsiooni tegevuse aluseks vääramatu seos riigis valitseva inimõiguste olukorra ja riigi välispoliitika agressiivsuse vahel. Viimane on eriti aktuaalne nüüd, mil Venemaa agressiivse välispoliitikaga kaasneb riigi kodanikuühiskonna institutsioonide täielik hävitamine.

Lisaks sellele, et Memorial on Venemaa vanim ja autoriteetseim kodanikuühiskonna institutsioon, sümboliseerib see ka Vene rahva vabadust ja lootust rahumeelsele ja inimväärsele tulevikule.

Lisainfo
Aleksei Navalnõi ja teiste Vene Föderatsiooni poliitvangide vabastamise toetusrühma esimees
Urmas Reinsalu
631 6449
[email protected]

 

Tagasiside