Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Riigikogu Peipsiveere toetusgrupp arutas oma koosolekul võimalusi Peipsi sibulakasvatuse traditsioonide säilimiseks. Oktoobri lõpus toimunud väljasõidul Peipsi äärde tõdeti, et Peipsi sibula vajab tunnustamist ja toetust kaubamärgina. Toetusgrupi koosolekul osalesid põllumajandusministeeriumi toidu- ja turunduse ala spetsialistid eesotsas asekantsler Illar Lemettiga, samuti Peipsiääre valla sibulakasvatajad. 

Toetusgrupi juhi Terje Trei sõnul on arutelu tulemus lootustandev. „Olen viimastel nädalatel suhelnud sibulakasvatajatega, samuti on toetusgrupiga ühendust võtnud inimesed, kes tegelevad patendivaldkonnas. Seega on tänaseks Peipsiäärsetel elanikel olemas üsna põhjalik teave nii geograafilise tähise kui ka Eesti toidu kvaliteedikava olemusest. Kohtumistel põllumajandusministeeriumi esindajatega on jõutud selgusele, et esimese sammuna tuleb Peipsi sibula tarvis alustada just Eesti toidu kvaliteedikava taotlusega,” selgitas Trei. 

Sibulakasvatajate eeskõneleja Konstantin Avvo sõnul on vahepeal hangitud palju teavet ja suheldud lisaks põllumajandusministeeriumi ametnikele ka patendivolinikuga ning sordiaretajatega. „Oleme sibulakasvatajatega valmis asutama MTÜ, et alustada vastavate toimingutega. Vajame tingimata Peipsi sibula eripära tunnustamist. See on tarvilik nii sibulakasvatuse traditsioonide säilimiseks aga ka kogu piirkonna turismi arendamiseks. Projekt võimaldaks meie inimestel saada rahaline sissetulek ja piirata nende lahkumist Peipsi äärsest piirkonnast töö otsimise eesmärgil,” märkis Avvo. 

Põllumajandusministeeriumi asekantsler Illar Leemet kinnitas valmidust abistada sibulakasvatajaid nõu ja jõuga, et kvaliteedikava taotlus saaks esitada hiljemalt tuleva aasta alguses Veterinaar- ja Toiduametile. „Kui Peipsi sibul saab vastava tunnustuse, siis on sibulakasvatajatel võimalus tulevikus saada toetusi nii Eesti kui ka Euroopa Liidu eelarvest,“ selgitas ta. 

Lisainfo: Terje Trei, 513 8738

Riigikogu Peipsiveere toetusgrupp

Tagasiside