Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Vaba ja demokraatliku Iraani toetusrühma esindajad sõidavad visiidile Prantsusmaale Pariisi, kus tegutsevad Iraani eksiilvalitsus ja vastupanuliikumine praegusele ajatolla režiimile ja Iraani Islamivabariigile. Eksiilvalitsus moodustatakse valimiste teel iga viie aasta tagant ja praegu juhib seda valitud president Maryam Rajavi.

Vaba ja demokraatliku Iraani toetusrühma esimehe Juku-Kalle Raidi sõnul pandi Iraani vastupanuliikumisele alus 1979. aastal, mil Teheranis kukutati šahhi võim. „Paraku oli elu irooniline – vaba ja demokraatliku Iraani asemel said šahhi vastu astunud üliõpilased ning intelligents hoopis radikaalse islamiriigi,“ ütles ta.

„Euroopale ja demokraatlikule läänele on aga Iraani vastupanu toetamine äärmiselt oluline,“ märkis Raid. „Lisaks sellele, et Iraan rikub pidevalt inimõigusi ja tegeleb inimröövidega, toetab ta otsesõnu Putini režiimi relvadega, pikendades sõda Euroopas, meie oma lävepakul.“

Raidi sõnul on viimase aasta-paari jooksul läänes siiski üha enam hakatud aduma, et Põhja-Korea, Hiina, Venemaa ja Iraan ajavad sama asja. Kui Venemaal läheb Ukrainas nende lootuste kohaselt, saab ülejäänud kurjuse kolmik sellest tema sõnul vaid hoogu – nii jälgib Hiina tähelepanelikult, et leida sobiv moment Taiwani vallutamiseks. „Venemaa aga edu korral Ukrainas vaid Ukrainaga ei piirdu,“ sõnas Raid.

Riigikogus koguti Iraani režiimi vastasele avaldusele, mis Pariisis üle antakse, 62 allkirja, mis moodustab ligi kaks kolmandikku kõigist liikmetest. „See on ikka väga tugev signaal,“ ütles Raid.

Lisaks Raidile kuuluvad Pariisis Iraani eksiilvalitsuse kongressil osalevasse Riigikogu delegatsiooni toetusrühma liikmed Tarmo Tamm, Züleyxa Izmailova, Katrin Kuusemäe ja Ester Karuse.

Lisainfo:
Juku-Kalle Raid
Vaba ja demokraatliku Iraani toetusrühma esimees
5815 9492

Tagasiside