Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Riigikogu Tiibeti toetusrühm nõuab pantšen-laama ja teiste meelsusvangide vabastamist ning usuvabadust Tiibeti rahvale

17. mail 2020 möödub 25 aastat päevast, mil Hiina kommunistlik režiim vangistas Tiibeti XI pantšen-laama Gedhun Choekyi Nyima. Kuueaastaselt sai temast maailma noorim meelsusvang. Nüüdseks on ta saanud 31-aastaseks ja teda hoitakse endiselt täielikus eraldatuses välismaailmast. Kuni praeguseni ei ole võimaldatud temaga kohtuda ühelgi režiimivälisel isikul.

Riigikogu Tiibeti toetusrühm on seisukohal, et Pekingi režiimi ei saa pidada osaks tsiviliseeritud riikide perest, kuni jätkub Tiibeti rahva ja kultuuri hävitamine ning tiibetlaste enesemääramispüüete mahasurumine.

Juhime samuti tähelepanu 2001. aastal Tallinnas toimunud Esindamata Rahvaste Organisatsiooni VI Peaassamblee avaldusele, mis väljendas sügavat muret meelsusvangide, sealhulgas XI pantšen-laama olukorra üle ja kutsus Pekingi valitsust üles avama eeltingimusteta läbirääkimisi Tiibeti vaimse juhi, XIV dalai-laamaga.

Ühtlasi rõhutame, et põlisrahvaste kultuuri ja traditsioonide hävitamine on Pekingi režiimi jaoks tavapärane ja süstemaatiline tegevus, mis ei piirdu üksnes Tiibetiga. Näiteks on viimastel aastatel ilmsiks tulnud hulk tõsiasju uiguuride tagakiusamisest kommunistliku režiimi nn ümberkasvatuslaagrites.

Kutsume üles kõiki vabadustarmastavaid rahvaid ja maailma üldsust avaldama Hiina kommunistlikule valitsusele survet Tiibeti poliitvangide vabastamiseks ning usu- ja sõnavabaduse tagamiseks kogu režiimi võimu all oleval territooriumil. See on võimalik üksnes läbirääkimiste teel, kuhu on kaasatud eksiilis asuvad Tiibeti esindajad.

Riigikogu Tiibeti toetusrühma liikmed

Tagasiside