Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Riigikogu laulupeoliikumise toetusrühm arutas tänasel kohtumisel kultuuriminister Indrek Saare ning laulu- ja tantsupidude korraldajate esindajatega lähema nelja aasta jooksul toimuvaid sündmusi, mis ühel või teisel moel on seotud laulu- ja tantsupidudega.

Kõne all olid 2017. ja 2019. aastatel toimuvad üleriigilised laulu- ja tantsupeod, samuti ka alates 1956. aastast toimuvad Balti riikide üliõpilaste laulupeod „Gaudeamus“ ning ühe uudse ettevõtmisena Eestis, ent rahvusvahelisel areenil juba 1961. aastast toimuvad rahvusvahelise koorilaulu sündmused Europa Cantat. Käsitleti ka tuntud koorijuhi ja helilooja Roman Toi 100. sünnipäeva pidustustega seonduvaid sündmusi nii Kanadas kui ka Eestis. Samuti vahetati mõtteid Tallinna Lauluväljaku üldise seisukorra, samuti seal asuva saja tamme pargi korrastamise, pidude ning oluliste muusikategelaste mälestuste jäädvustamise teemadel ning puudutati ka tantsupeo staadioni rekonstrueerimisega seotud küsimusi.

Toetusrühma juhi Laine Randjärve sõnul oli kohtumine vajalik seoses järgmise aasta eelarve ettevalmistamisega. „Suursündmuste ettevalmistamine vajab stabiilseid rahastamisotsuseid pikema aja peale ette,“ märkis Randjärv. „Väga tähtis on riigipoolselt lülituda ka Lauluväljaku rekonstrueerimise protsessi. Tuleks kaaluda osalemist Lauluväljaku SA tegevuses, et omada nii tähtsa traditsiooni toimumispaiga osas suuremat kaasarääkimise võimalust.“

Kohtumisel tauniti täna avalikustatud uudist, milles räägitakse Tallinna Linnavalitsuse plaanidest algatada Lauluväljaku detailplaneering moel, kus lauluväljaku territooriumile tahetakse ehitada suur avalik autotee näituseväljakutele planeeritava elamurajooni teenindamiseks. Leiti, et Kultuuriministeerium eestvedamisel tuleks kokku kutsuda töörühm, mis peaks koostöös Linnavalitsusega leidma lahenduse, kuidas meie ajaloolise traditsiooni hoidjat – Lauluväljakut – arendada kogu laulurahvale südamelähedasel viisil ja tulenevalt selle kasutamise vajadustest.

Kõneldes eesseisvatest plaanidest peeti tähtsaks korraldada heal tasemel esimest korda ka 2018. aastal Eestis rahvusvaheline koorilaulusündmus Europa Cantat, mis haakuks suurepäraselt EV 100 sünnipäevakontserdiga ning tutvustaks Eestit terves maailmas. Kaalumist väärib veel üliõpilaslaulupeo „Gaudeamus“ korraldamine Tartus 2020. aastal. Sellel aastal ei ole muid traditsioonilisi suursündmusi planeeritud ei Eestis, Lätis ega Leedus. Nii saaks Baltimaade üliõpilaste pidu suurema tähelepanu osaliseks.

Kohtumisel osalesid Kultuuriministeeriumi kantsler Paavo Nõgene, asekantslerid Tarvi Sits ja Hillar Sein, spetsialist Eino Pedanik, ELTSA tegevjuht Aet Maatee, kommunikatsioonijuht Sten Weidebaum, Eesti Kooriühingu esimees Raul Talmar ning tegevjuht Kaie Tanner.

Laulupeo toetusrühma kuuluvad lisaks esimees Laine Randjärvele Urve Tiidus, Maire Aunaste, Kalle Laanet, Lauri Luik, Andres Ammas, Mati Raidma, Juhan Parts, Einar Vallbaum,Meelis Mälberg, Johannes Kert, Madis Milling, Aadu Must, Imre Sooäär, Märt Sults.

Lisainfo: Laine Randjärv, 5304 4808

 

 

 

 

Tagasiside