Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Riigikogu Kataloonia toetusrühma esimees Artur Talvik saatis Hispaania peaminister Mariano Rajoy’le toetusrühma nimel avalduse. Avalduse koopia sai ka Kataloonia president Carles Puigdemont.

„Meid teevad ülimalt murelikuks viimaste päevade arengud Kataloonias. Jõu demonstreerimine poliitiliste küsimuste lahendamiseks ei ole demokraatiale kohane. Keegi ei vaja olukorra väljumist kontrolli alt. Massiline ametnike, demokraatlikult valitud rahvaesindajate, meedia ja kodanike survestamine ning “kohtulik karistamine” ei vii soovitud tulemusteni – sellega demonstreeritakse ainult Hispaania poliitikute võimetust või soovimatust kompromisside otsinguil,“ tõi välja Riigikogu Kataloonia toetusrühma esimees Artur Talvik.

Ta lisas, et demokraatia atribuudiks on dialoog. „Me ei mõista, miks Hispaania valitsus põikpäiselt sellest keeldub. Ähvardused, sanktsioonid ja kestev keeldumine dialoogist ei ole õigusriigile omane. Poliitiliste probleemide lahendamine on poliitikute, mitte politsei ja kohtunike ülesanne. Poliitiline dialoog, kokkulepped ja koostöö on ainsad võimalikud meetodid kaasaegses euroopalikus demokraatias.“

Talvik lisas avalduses, et kutsume Hispaania valitsust lõpuks ometi astuma samme dialoogi alustamiseks Kataloonia võimude ja rahvaga ning kujunenud olukorrale rahumeelse, vastastikusele austusele tugineva lahenduse leidmiseks.

Riigikogu Kataloonia toetusrühma avaldusele kirjutasid lisaks alla Andres Ammas, Krista Aru, Helmut Hallemaa ning Erki Savisaar.

Taustaks:

Kataloonia kohalikud võimud kavatsevad korraldada 1. oktoobril iseseisvusreferendumi, kuid Hispaania valitsus on sellise rahvahääletuse vastu. Kataloonia pealinnas Barcelonas seisis mõnisada protestijat öö otsa ülemkohtu hoone ees, protestides 15 iseseisvuslase vahistamise vastu. Vahistatuid süüdistatakse 1. oktoobri iseseisvusreferendumi ettevalmistamises. Barcelona kesklinnas kasvab meeleavaldajate hulk pidevalt ning mõnel pool on olnud ka vägivaldseid kokkupõrkeid. Hispaania valitsuse teatel on Kataloonia iseseisvusreferendum ebaseaduslik ning seetõttu on võimud asunud kurjategijaina vahistama referendumi korraldajaid.

 

Lisainformatsioon:

Artur Talvik
Riigikogu Kataloonia toetusrühma esimees
5021989
[email protected]

 

Tagasiside