Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Eesti on tänavu Euroopa Parlamentidevahelise Kosmosekonverentsi (EISC) eesistujariik ning see toob Eestisse kaks rahvusvahelist üritust. Põhiteemana käsitletakse Eesti eesistumise raames ettevõtlust kosmose valdkonnas ning sellega seonduvaid arenguid ja võimalusi.

Eesti EISC eesistumise esinaise Liisa Oviiri sõnul on konverents oluliseks töövormiks, et arendada kosmosepoliitikaga seotud arutelu Euroopa riikide parlamentide vahel. „Euroopa Kosmoseagentuuri liikmesriigina on eesistumise korraldamine meie jaoks hea võimalus tutvustada Eesti uudseid ja teadmismahukaid maailmaruumiga seotud lahendusi ning ettevõtteid,“ ütles Oviir.

„Kosmosega seotud võimaluste kasutamine ei ole enam valitud riikide kosmoseagentuuride pärusmaa. Üha enam näevad ka Eesti ettevõtjad võimalusi, kuidas omavahel kokku viia maailmaruumiga seotud innovatsioon ja ettevõtlus,“ sõnas Oviir. „Samuti ei vasta enam muutunud olukorrale 50 aasta tagusest ajast pärinevad kosmose kasutamist reguleerivad ÜRO konventsioonid ja need vajaksid ümbervaatamist,“ lisas ta.

Eesti eesistumise eesmärgiks on tekitada arutelu, kuidas saaks ettevõtlust kosmose valdkonnas paremini, aga samas keskkonda säästes, rakendada. Eesistumise ürituste raames tutvustatakse Eesti ettevõtjate loodud innovaatilisi ilmaruumiga seotud lahendusi. Samuti pööratakse tähelepanu probleemidele, mis on seotud puudustega kosmosevaldkonna seadusandluses.

EISC Eesti eesistumise esimene üritus toimub 22.–23. mail Tartu Observatooriumis. Üritus toimub töötoa vormis, mis annab liikmesriikide parlamendisaadikutele võimaluse kosmoseteemadel kaasa mõelda ja konkreetsetele probleemidele lahendusi otsida praktiliste tegevuste käigus. 6.–7. novembril on Tallinnas plenaaristung, kus arutletakse kosmose ja ettevõtlusega seotult erinevatel teemadel nagu seadusandlus, e-ühiskond ning kosmosepoliitika jätkusuutlikkus.

Euroopa Parlamentidevaheline Kosmosekonverents (European Inteparliamentary Space Conference (EISC)) asutati 1999. aastal ning selle täisliikmeks võivad olla Euroopa Liidu ja/või Euroopa Kosmoseagentuuri liikmesriikide rahvusparlamendid, kes on loonud kosmose küsimustega tegelemiseks vastava parlamendiorgani. Hetkel on organisatsioonis 12 täisliiget ning üks assotsieerunud liige.

Riigikogu pressiteenistus
Marie Kukk
631 6456; 58 213 309
[email protected]
Päringud: [email protected]

Tagasiside