Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Riigikogu Eesti-Myanmari parlamendirühm mõistab hukka Myanmari relvajõudude riigipöörde, milles vahistati president Win Myint, riiginõunik Aung San Suu Kyi ning mitmeid Rahvusliku Demokraatialiiga (NLD) erakonna juhte ja kodanikuühiskonna aktiviste. Peame nende vahistamist ebaseaduslikuks ja kutsume üles neid koheselt vabastama.

Kutsume üles Myanmari relvajõudude ülemjuhatajat kindral Min Aung Hlaingi austama 2020. aasta novembris toimunud valimiste tulemusi. Nõuame, et võimaldataks uutel rahvasaadikutel rahumeelselt koguneda ja töötada. Tuletame meelde, et alates põhiseaduse vastuvõtmisest 2008. aastal ja vabade valimiste korraldamisest 2011. aastal otsustas Myanmar liikuda demokraatia ja õigusriigi suunas. Eelkõige tähendab see põhiseaduse ja valimistulemuste austamist.

Mõistame tugevalt hukka Myanmari jõustruktuuride vägivalla oma kodanike vastu, kes avaldavad meelt sõjaväelise riigipöörde vastu ja demokraatia poolt. Nõuame toimunud vägivalla uurimist ja süüdlaste karistamist. Nõuame kodanike õiguste tagamist rahumeelseteks meelavaldusteks ning Myanmari linnades toimuvate meeleavalduste rahumeelset haldamist. 

Toonitame, et rahva demokraatlikku tahet tuleb austada, ja oleme arvamusel, et oma soovi on rahvas kindlameelselt üles näidanud nii valimistel kui ka sõjaväelise riigipöörde vastu meelt avaldades. Rõhutame, et ka Myanmari hulgalised vähemusrahvused nõuavad rahvusvaheliselt aktsepteeritud demokraatlikku süsteemi, mille hulka kuulub ka aastakümneid kestnud kodusõdade lõpetamine poliitiliste lahenduste abil. Tagada tuleb kõigi rahvuste võrdsus, turvalisus ja väärikus Myanmaris.

Eesti-Myanmari parlamendirühm kutsub üles Myanmari relvajõudude ülemjuhatajat kindral Min Aung Hlaingi andma võim tagasi rahvaesindajatele. Eesti loodab juba varsti suhelda ja jätkata koostööd vabaneva ja demokratiseeruva Myanmari ja selle rahvaga.

Lisainfo:
Valdo Randpere
Eesti-Myanmari parlamendirühma esimees
Telefon +372 6316689
[email protected]

Tagasiside