Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Vabaerakonna fraktsiooni esimees Artur Talvik uurib justiitsminister Urmas Reinsalult kirjaliku küsimuse vormis riigi tasuta õigusabi teenuse korraldamise, teenust osutava ettevõtte ning selle omaniku Artur Fjodorovi kohta.

 „Justiitsminister Reinsalu on hakkama saanud järjekordse möödapanekuga. Rahva raha eest tellitakse esmatasandi õigusnõustamise teenust ettevõttelt, kellel polnud hankeprotsessi ajal ette näidata ühtegi lepingulist töötajat ning teadaolevalt puudub sellel seltskonnal igasugune õigusabi osutamise kogemus,“ ütles Talvik ning lisas, et selline suhtumine, iseäranis ametiasutuse poolt, on absoluutselt vastuolus igasuguste eetiliste väärtustega. „Selle juures väärib märkimist, et ühe teenust osutava ettevõtte, Eesti Õigusbüroo juht Artur Fjodorov on IRL-i liige,“ lisas Talvik.

„Meil on kahtlused ja me soovime Reinsalult teada saada, kas justiitsministeerium on kontrollinud riigihankega seoses Eesti Õigusbüroo ja Kivar & Partnerid OÜ tegevust ning kas tasuta õigusabiteenuseks ettenähtud vahendeid on kasutatud sihtotstarbeliselt. Samuti huvitab meid, kas lepingupartnerid peavad kinni hankelepingu tingimustest,“ ütles Talvik.

Talvik lisas, et veel soovib Vabaerakonna fraktsioon teada saada, millises mahus on konkursi võitjad Eesti Õigusbüroo ja Kivar & Partnerid OÜ tasuta õigusabiteenust osutanud ning mitu inimest on tasuta õigusabiteenust reaalselt saanud. Ka seda, milline on tasuta õigusabiteenuse osutamise kvaliteet.

 Justiitsministeerium muutis esmatasandi õigusnõustamise süsteemi ning täiendavate riigi rahaliste ressursside panustamisega suurendati kvaliteetse õigusabi kättesaamist inimestele. Selleks, et leida tasuta õigusabiteenuse osutaja, korraldas justiitsministeerium konkursi, mille võitjaks osutus Eesti Õigusbüroo ja Kivar & Partnerite OÜ ühispakkumine. Oluline on märkida, et firmadel polnud toona ette näidata ühtegi lepingulist töötajat ja eelmiste aastate majandusaasta aruannete järgi oli nende õigusabi osutamise kogemus väga väike. Samuti ei nõutud konkursi võitnud ettevõtetelt varasemat õigusalast kogemust.

Taustaks:

  1. veebruaril uuris “Aktuaalne kaamera. Nädal”, kuidas ehitusvaldkonna pankrotimeistrist sai riigi partner õigusabi vallas. Justiitsministeeriumi lepingupartneril, tasuta õigusabi pakkuval Eesti Õigusbüroo juhil Artur Fjodorovil on võlgu ligi viis miljonit eurot. Tema võlausaldajad ei mõista riigi otsust suunata rohkem kui kaks miljonit eurot võlgades ettevõtja kätte. Justiitsministeerium on aga teenusega rahul. Täpsemalt saab lugeda siit https://www.err.ee/679809/ak-nadal-kuidas-sai-pankrotimeistrist-riigi-partner-oigusabi-vallas
Tagasiside