Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

83 avaliku elu tegelast saatsid keskkonnaminister Villu Reiljanile avaliku kirja, kus nõutakse avalikku arutelu selle üle, mis puudutab uute põlevkivikaevanduste ja –karjääride avamist. Nendega ühinesid ka üle 300 Virumaa elaniku.

Ajendiks saigi eelkõige uute kaevanduste ja karjääride planeeritav avamine Virumaal. Näiteks on Lääne – Virumaal uue Pandivere veevaru külje alla planeeritava Sonda-Maidla-Rägavere põlevkivikaevanduse vastu kogutud eelmise aasta jõuludest saati üle 5000 allkirja.

Kirjas rõhutatakse, et põlevkivi kasutamise arengukava, kus fikseeritakse uute põlevkivikaevanduste avamise graafik ja põhimõtted, peab tulema avalikule arutelule ja ei tohi sündida üksnes valitsuskabineti vaikuses, sest kaevanduste avamine puudutab paljude inimeste elukeskkonda, joogivett, samuti ka looduskaitsealasid. Seni on valitsuskoalitsioon lükanud tagasi Sotsiaaldemokraatliku Erakonna ja Res Publica vastava maapõueseaduse muudatuse, mis tooks põlevkivi kasutamise arengukava heakskiitmiseks Riigikogusse.

Kirjas märgitakse lisaks, et põlevkivi kasutamise arengukava peab omakorda tuginema keskkonnamõjude strateegilisel hindamisel, mida pole aga alustatudki.

Pressiteatele on lisatud avaliku kirja tekst ning isikud, kes sellele oma allkirja andsid. Peamiselt on tegemist Lääne- ja Ida-Virumaa omavalitsusjuhtidega, kultuuri- ja haridusasutustegelastega, mittetulundusühingute ning ettevõtete juhtidega, aga ka Eesti Rohelise Liikumise, Säästva Eesti Instituudi ja Eestimaa Loodusfondi eestvedajatega.

Minister Reiljani südametunnistusele koputavad teiste seas ka näiteks Ivari Padar, Andres Tarand, Indrek Saar, Toomas Hendrik Ilves, Mart Laar, Marek Strandberg, Valdur Lahtvee jpt.

Lisainformatsioon:

Kadi Pärnits

Sotsiaaldemokraatliku Erakonna fraktsiooni liige

[email protected]

5513572

Teate edastas:

Piret Pert

SDE meediakoordinaator

[email protected]

5252001

Tagasiside