Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Pressiteade
25. september

Sotsiaaldemokraatliku Erakonna esimees Sven Mikser kinnitas täna riigikogu kõnetoolist, et 2014. aasta riigieelarve puhul on tegu lubaduste murdmise eelarvega, mis ei aita kuidagi lahendada ühiskonna sügavamaid probleeme.

Valitsuserakonnad on Mikseri sõnul taganenud mitmest inimestele häälekalt välja reklaamitud lubadusest. Tuleval aastal ei tõuse tulumaksuvaba miinimum ega tule laste ringiraha, endisele tasemele jääb töötuskindlustusmakse ning ka eelarve ise on juba mitmendat aastat miinuses, loetles Mikser.

„Kindlasti ei ole lapsed ja lastega pered valitsuse prioriteediks. Äärmiselt kurb tähtpäev ootab meid jaanuaris, mil möödub kümme aastat ajast, mil viimati tõusis esimese lapse toetus. Toetust teisele lapsele tõsteti veelgi varem. Peaminister on lastetoetuste asjus lapsi ja lapsevanemaid suutnud küllalt solvata. Niikaua, kuni Ansip on peaminister, lastetoetused ilmselt ei tõuse,“ rääkis Mikser. „Siinkohal on patt rääkida vajaduspõhistest peretoetustest kui edusammust. See on toonud hulga tööd ja paberimäärimist sotsiaaltöötajatele, suurt pettumust peredele ja oodatuga võrreldes kümme korda vähem peresid, kes toetust saavad. Tegu on sotsiaalpoliitilise läbikukkumisega, millega ei tohiks uhkustada.“

Sotsiaaldemokraadid toetavad vanaduspensioni täiendavat tulumaksuvabastust. „Kahjuks on see ka kõik. Valitsuse eelistus on tulumaksu protsendi vähendamisel 2015. aastal, mis on ka põhjuseks, miks üldine tulumaksuvabastus järgmisel aastal ei tõuse,“ ütles Mikser. Sotsiaaldemokraadid on vastupidisel arvamusel, leides, et tulumaksuvaba miinimumi tõstmine aitab just neid palgasaajaid, kes seda kõige rohkem vajavad.

Lubadus viia õpetajate alampalk 800 euroni tähendab, et haridusministril tuleb leida sisemiste reservide arvelt kuus protsenti palgaraha, mis tähendab kardetavasti hariduse kättesaadavuse vähenemist, lisas Mikser. Tema väitel algab Eesti areng õpetajate palga suurusest, mis peab võrduma vähemalt keskmise palgaga.

„Milline on Reformierakonna ja IRL-i poliitikute lubaduste väärtus? Tegelikkuses on valitsuse prioriteediks kingitused kõige jõukamatele. Ma vajame poliitikat, sh ka eelarvepoliitikat, mis ütleks kõigile Eesti inimestele, et riik vajab neid, vajab ka siis, kui nad on sündinud vaestesse peredesse, kui nad elavad keskustest kaugemal või kui nad on kaotanud töö,“ lausus Mikser.

Täiendav info:
Sven Mikser
6316606

 

 

Tagasiside