Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Pressiteade
21. veebruar

 

Sotsiaaldemokraatide nimel täna riigikogus sõna võtnud Sven Mikseri kinnitusel tuleb senisest enam pöörata tähelepanu Eesti välispoliitika järjepidevusele, millele on vaja keskenduda ka parlamentaarsetes debattides.

Mikser vaatas enne oma ettekannet üle kõik varasema nelja aasta välisministri kõned, analüüsides eraldi Urmas Paeti idapartnerlust, Gruusiat ja Euroopa Liidu välisteenistust puudutavaid seisukohti.

„2008. aastal ütles minister, et käivad ettevalmistused enam kui 100 esindusega välisteenistuse loomiseks. 2009. aastal oli põhirõhk kahepoolsel konsulaar- ja viisakoostööl. Aga 2010. aastal ütles minister, et Euroopa Liidu välispoliitika muutub Lissaboni lepingu rakendamisega ühtsemaks ja seeläbi globaalselt mõjukamaks, millele aitab kaasa tugeva ja laiahaardelise Euroopa Liidu välisteenistuse loomine. 2012. aastaks peaks see teenistus saavutama täieliku mehitatuse. Pärast seda on selles küsimuses olnud märkimisväärne vaikus,“ rääkis Mikser.

Siit tuleneb tema sõnul ka üks õppetund tulevasteks riigikogu välispoliitika aruteludeks. „Me ei peaks lähtuma põhimõttest, et välispoliitika algab igal aastal uuesti ja markeerib üle hetke tähtsamad teemad. Pigem peaksime keskenduma sellele, millised on arengud valdkondades, mille oleme ise varem välispoliitilisteks prioriteetideks kuulutanud,“ lausus Mikser.

Sotsiaaldemokraatliku Erakonna esimehe väitel tuleb neist arengutest ausalt rääkida ka siis, kui see nõuab kriitikat kas Eesti sihtriikide, strateegiliste partnerite või ka iseenda prioriteetide seadmise või tegutsemise suhtes.

Täiendav info:
Sven Mikser
6316606
 

 

Tagasiside