Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Pressiteade

17. oktoober

Sotsiaaldemokraatliku Erakonna esimees Sven Mikser kinnitas täna riigikogus peetud arutelul, et Eesti arenguhüppe esiliigast kõrgliigasse tagab vaid meie inimeste kõikehõlmav elukvaliteedi tõus.

Mikseri sõnul koorub Inimarengu aruandest selgelt välja, et Eesti tundub ilusam ja parem väljaspool olijatele, keda ei puuduta tavalise inimese igapäevaelu raskused. Samuti toob aruanne välja, et senised edutegurid kipuvad ajale jalgu jääma. „Edu on suhteline. Valdkonnad, kus me oleme edutumad, ei ole mitte need, kus riik ei saa midagi teha, vaid need, kus riik on otsustanud mitte midagi teha, ehk siis jätnud vajalikud asjad tegemata,“ märkis Mikser.

Tema hinnangul on täna võtmeküsimuseks, kuidas teha nii, et Eesti ei jääks piltlikult öeldes esiliigasse sitsima, vaid pääseks edasi kõrgliigasse. „Kui vaadata kurba rändesaldot, siis on näha, et paljud meie inimesed hääletavad jalgadega, mis halvendab tippliigasse jõudmise võimalusi,“ rääkis Mikser. „Aruande kokkuvõte ütleb, et kasinusest on saanud Eestis normaalsus ja tulude jaotuvad meil liiga ebavõrdselt. Kuidas siis peaks toimuma Eesti jõudmine uude ajastusse nii, et sellega kaasneks ka kõikehaarav elukvaliteedi tõus?“

Ühe lahendusena näeb Mikser riigi rolli laiemaks muutmist. „Riik arengu võimaldajana eeldab laiemat vaadet kui seisukoht, et riik on teatud tüüpi maksukeskkonna hoidja ja esmaste infrastruktuuride looja. Igal juhul tähendab riigi rolli suurendamine poliitilist kursimuutust ja muutust mõtteviisis, samuti muutust ka konkreetsetes poliitikates,“ sõnas Mikser. „Inimesed peavad tunnetama, et oma inimesi on riigile vaja ja et riik on valmis neisse panustama. Seda ka siis, kui neil ehk ei lähe kõige paremini.“

Seniste dogmade külge klammerdumise asemel tuleb minna ajaga kaasa ja otsida avatud meelel töötavaid lahendusi, leidis sotsiaaldemokraatide liider. „Maailm muutub. Sellest, mis oli 10 või 20 aastat tagasi gaasipedaal, on tänaseks saamas pidur,“ rõhutas Mikser.

Täiendav info:
Sven Mikser
63166606

 

 

 

Tagasiside