Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Pressiteade
5. mai
 

Teisipäeval tuleb riigikogus esimesele lugemisele sotsiaaldemokraatide algatatud kodakondsuse seaduse muutmise eelnõu, mille eesmärgiks on jätta Kohtla-Järvel elavale 13-aastasele tüdrukule ja tema saatusekaaslastele alles Eesti kodakondsus.

Sotsiaaldemokraate ajendas eelnõu esitama Eestis sündinud ja 2001. aastal naturalisatsiooni korras Eesti kodanikuks saanud tütarlapse juhtum. Nimelt astus lapse isa 2009. aastal Vene Föderatsiooni kodakondsusesse. Naaberriigi konsuli soovitusel võttis ta siis Venemaa kodakondsuse ka oma tütrele, teadmata midagi sellest, et Eestis on topeltkodakondsus keelatud.

„Riik ei tohi lapsi karistada selle eest, kui nende vanemad on teadmatusest eksinud. Riigi kohus on leida olukorrale Eesti passi äravõtmise asemel inimlik lahendus,“ ütles Jaak Allik. Tegelikkuses on topeltkodakondsuse probleem laiem, puudutades sadu perekondi. 2013. aastal võttis riik sel põhjusel Eesti kodakondsuse ära 90 inimeselt, kelle seas oli 23 alaealist.

Sotsiaaldemokraadid tahavad täiendada seadust sättega, mille kohaselt ei võeta Eesti kodakondsust ära neilt isikutelt, kes tõendavad, et ei saa endast mitteolenevatel põhjustel teise riigi kodakondsusest loobuda.

Eesti kodakondsuspoliitika põhimõtteid eelnõus pakutud lahendus ei muuda. Sotsiaaldemokraadid on oma ettepanekuga teisel katsel. Sama eelnõu kukkus jaanuaris riigikogu menetlusest välja kõigest ühe häälega.

Täiendav info:
Jaak Allik
5030644

 

 

Tagasiside