Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

 

Riigikogu saatis täna teisele lugemisele sotsiaaldemokraatide algatatud eelnõu, mis seadustamise järel vähendab eluasemelaenu võtjate riske ning kergendab  pangalaenuga hätta jäänud ja pankrotistunud inimestel võlakoormast vabanemist.
 
„Meie eesmärgiks on lõpetada tulevikus olukord, kus paljud eluasemelaenu võtnud pered kaotavad oma kodu, aga jäävad endiselt pangale võlgu suuri summasid, kuna kinnisvarahinnad on kukkunud ja võla tagatiseks oleva kinnisvara sundmüügi puhul ei laeku piisavalt raha, et kohustusi täita,“ selgitas Sotsiaaldemokraatliku Erakonna fraktsiooni liige Hannes Rumm. Tänase raske seisu on Rummi sõnul põhjustanud asjaolu, et kinnisvara väärtusega seotud riskid on olnud suuresti laenuvõtja ja märksa vähem panga kanda. Sotsiaaldemokraatide eelnõu võtab pankadelt õiguse nõuda laenu saajalt lisatagatist, kui kinnisvaraturul hinnad langevad.
 
Eelnõu leevendab ka oma laenude tagasimaksmisega lootusetult raskustesse sattunud inimeste olukorda, lühendades pankroti aega seniselt viielt aastal ühe aastani. Pankrotiseaduse muudatused lihtsustavad võlgadest vabastamise protsessi, aidates nii kogu oma vara kaotanud inimesi. „Me teeme ettepaneku lühendada perioodi, mille jooksul võlgnik vabaneb kõigist oma võlgadest. Kehtiva seaduse järgi on see aeg viis aastat, kuid see aeg võiks olla üks aasta,“ rääkis põhiseaduskomisjoni kuuluv Rumm. Leebema pankrotimenetluse korral saavad inimesed palju rutem pöörduda oma tavapärase elukorralduse juurde.
 
Rumm avaldas lootust, et riigikogu arutab sotsiaaldemokraatide ettepanekuid edasi sama üksmeelselt, nagu käib töö võlakaitseseaduse eelnõu töörühmas.
 
Asjaõigusseaduse ja pankrotiseaduse muutmiseelnõul pole tagasiulatuvat jõudu.
 
 
Täiendav info:
Hannes Rumm
Tel. 52 37525
 
Tagasiside