Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Pressiteade

8. november
 
 
 
 
Sotsiaaldemokraadid mõistavad hukka valitsusliidu poliitikute silmakirjalikkuse, kes sõnades räägivad omavalitsuste üha kasvavatest tuludest, kuid tegelikkuses ei ole midagi teinud linnade ja valdade rahalise võimekuse kasvatamiseks.
 
Riigikogu arutas täna üle kahe ja poole tunni Sotsiaaldemokraatliku Erakonna fraktsiooni algatatud tulumaksuseaduse muudatusi, mille eesmärgiks oli parandada kohalike omavalitsuste rahastamist ja tõsta neile laekuva tulumaksu osa 2008. aasta tasemele. Sotsiaaldemokraatide ettepanek nägi ette, et tuleval aastal kasvab omavalitsustele laekuv tulumaksumäär 11,4 protsendilt 11,67 protsendini ja 2013. aastal 11,93 protsendini. Paraku hääletasid koalitsioonisaadikud omavalitsuste tulubaasi taastava eelnõu riigikogu menetlusest välja.
 
„Valitsusliidu käitumine on äärmiselt kummastav olukorras, kus omavalitsuste tulude tõstmise järele on väga praktiline vajadus. On mitmeid omavalitsusi, kes ei tule täna reaalselt toime mitte seepärast, et nad oleks tohutult laenanud või ei oskaks majandada. Vastupidi, nad ei ole laenanud ja oskavad ka majandada, aga nende tulubaas on väike ja kohustused suured,“ rääkis Rannar Vassiljev. „On selge, et haldusreform ei päästa omavalitsusi ei järgmisel ega ülejärgmisel aastal. Inimesed peavad saama endiselt teenuseid – teed tuleb lahti lükata ja lapsed lasteaeda panna. See on üks ja põhiseaduslik osa meie riigi juhtimisest.“
Vassiljevi sõnul teeb omavalitsuste olukorra veelgi keerukamaks asjaolu, et jätkuvalt ei ole teada, kuidas kavatseb riik neile kompenseerida maamaksu kaotamise. „Euroraha ja CO2 kvoodid tekitavad rohkelt emotsioone, kuid nende kasutamine on tihedalt seotud omavalitsuste toimetulekuga, sest see nõuab omafinantseeringu võimekust,“ lausus Vassiljev, kelle väitel ei suudeta ilmselt kogu ettenähtud kvoodiraha ära kasutada.
 
Täiendav info:
Rannar Vassiljev
56215610
 
Tagasiside