Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Pressiteade
8. november

Sotsiaaldemokraatliku Erakonna fraktsiooni saadikud esitasid täna Tallinna halduskohtusse kaebuse riigikogu juhatuse vastu, kes keelas oktoobris ära sotsiaaldemokraatide eestvedamisel toimuma pidanud haridusarutelu.

Sotsiaaldemokraadid leiavad, et riigikogu juhatus, jättes lisamata parlamendi töönädala päevakorda arutelu „Hariduse regionaalsest kättesaadavusest,“ piiras seadusevastaselt fraktsiooni õigust korraldada olulisel teemal ja sobivate ettekandjatega riiklikult tähtsa küsimuse arutelu. Taolise arutelu korraldamise õigus on igal fraktsioonil.

„Nii takistas riigikogu juhatus opositsiooni kuuluvate saadikute võimalust teostada oma mandaati ning rikkus parlamentaarse demokraatia põhimõtteid,“ seisab kaebuses. „Õigusliku aluseta sekkumine fraktsiooni ainupädevusse antud küsimuse otsustamisel on loonud halva pretsedendi, mis võib edaspidi saada aluseks opositsiooni poolt algatatud, kuid koalitsiooni jaoks ebamugavatel teemadel või ebasobivate ekspertide osalusel korraldatavate parlamentaarsete arutelude ärakeelamisel.“

Seetõttu tahavad sotsiaaldemokraadid saada kohtult hinnangut riigikogu juhatuse otsuse kohta. Halduskohtusse pöördus 18 sotsiaaldemokraatide saadikurühma liiget „Me saame suurepäraselt aru, et see pöördumine on erakordne. Aga me ei kahtle kübetki selles, et riigikogu juhatus rikkus seadust, kui ta keeldus meie ettepaneku alusel riiklikult tähtsa küsimuse arutamisest,“ ütles fraktsiooni aseesimees Eiki Nestor.

Küsimus pole Nestori sõnul mitte ainult sotsiaaldemokraatide õigustes, vaid terve riigikogu maines, mille allakäigus on riigikogu ise süüdi. „Palju on räägitud riigikogust kui kummitemplist, kes paneb valitsuse otsustele pitsati. Mingil arusaamatul põhjusel püüab riigikogu juhatus 2013. aastal templit peale lüüa ka sotsiaaldemokraatidele, rikkudes parlamendi tööd reguleeriva seaduse sätteid,“ rääkis Nestor. „Me ei kavatse sellega leppida. Kui seadusandlikus kogus ei käituta seaduste järgi, siis miks peaks seda mujal tegema? Ka need kolm inimest ei saa seista seadustest kõrgemal,“ kinnitas ta.

Riigikogu suure saalis ära jäänud haridusdebatti peeti 10. oktoobril riigikogu konverentsisaalis. Põhiettekannetega astusid siis üles Soome haridusminister Krista Kiuru, Tallinna Ülikooli professor Aaro Toomela ja riigikogu liige Mart Meri.

Täiendav info:
Eiki Nestor
5183432
 

 

 

Tagasiside