Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Pressiteade
15. oktoober

Sotsiaaldemokraadid ja demokraatide ühendusse kuuluvad saadikud esitasid täna arupärimise riigikontrolör Mihkel Oviirile saamaks teada, mida riigikontroll arvab teadlikust seaduserikkumisest Narva uue elektrijaama ehituse riigihanke läbiviimisel ja -surumisel.

„Läinud nädalal sai teatavaks, et elektrijaama esimese ploki ehitushankel rikuti nii riigihankeseadust kui karistusseadustikku. Samuti sai avalikuks, et majandusminister Juhan Partsi jõulise sekkumise tulemusena pidi Eesti Energia sõlmima koostööleppe Alstomiga,“ selgitas majanduskomisjoni aseesimees Urve Palo. „Kuna riigikontrolöri ülesanne on anda nii avalikkusele kui riigikogule kindlustunne, et maksumaksja raha kasutatakse seaduslikult ja tulemuslikult, on tema hinnang väga oluline. Seda enam, et kokku on tegu hiiglasliku, pea miljardi euroni küündiva investeeringuga.“

Sotsiaaldemokraadid koos demokraatidega küsivad Oviirilt, kas valitsusel on õigus oma äranägemise järgi seadust rikkuda, tuues hiljem ettekäändeks ohu riigi julgeolekule. „Viimase sisu on jäänud küll lahti seletamata. Samas on energiajulgeoleku vallas olemas märksa tänapäevasemaid lahendusi,“ sõnas Palo. „Miks valiti riigihanke võitja kahe hanke tingimustele mittevastanud pakkuja hulgast ja milliseid seadusrikkumisi pandi hanke käigus toime,“ pärib ta koos 16 kolleegiga.

Veel uurivad arupärijad, kas valitsusel oli enne otsustamist teada, et hanke võitjaks tunnistatud Alstomi ja tema tütarettevõtete tegevust on uurinud Prantsuse, Šveitsi, Ühendkuningriigi ja Ameerika Ühendriikide võimud seoses rahapesu ja altkäemaksu andmise kahtlustega vähemalt 11 riigi, sealhulgas Läti ametiisikutele.

„Kas riigihangete seadus vajab täiendamist, et korruptsiooni uurimise all olevad või selles süüdimõistetud äriühingud kõrvaldataks riigihanke menetlusest?,“ seisab Oviirile adresseeritud arupärimises.

Täiendav info:
Urve Palo
5177912

 

Tagasiside