Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Riigikogu SDE fraktsioon lisas haldusreformi seaduseelnõule täna oma muudatusettepanekud, mille läbi soovitakse tagada kõigile liituvatele omavalitsustele ja kodanikuühendustele võrdsem võimalus tekkivas uues omavalitsuses kaasa rääkida.

 

Ettepanekud sisaldavad ka seaduseelnõu nime muutmist haldusterritoriaalse reformi seaduseelnõuks, mis ei ole kosmeetiline, vaid sisuline parandus.

„Seaduse nimi ei tohi olla eksitav. Haldusterritoriaalne reform on alles avapauk pikemale halduskorralduslikule maratonile, praegu räägime me eeskätt piiride nihutamisest. Edaspidi lisanduvad mitmeid muid küsimusi käsitlevad õigusaktid, et tagada suuremad halduskorralduslikud ümberkorraldused,“ põhjendas SDE fraktsiooni liige Ivari Padar. „Kõnealune seadus ei lahenda kohe kindlasti kõiki riigihaldusprobleeme.“

Sotsiaaldemokraatidele on oluline, et ka liituvad väiksemad ja kaugemad omavalitsusüksused omaksid edaspidi võrdset kaasarääkimisõigust suurema omavalitsuse otsustusprotsessis, mida soovitakse tagada valimissüsteemis proportsionaalsust säilitades.

„Seaduseelnõu peab täpsustama osavalla ja külavanemate õigused ning osaluse muutunud olukorra järel nii, et väiksemad vallad ei jääks siin kaotajaks,“ nentis Padar.

Padar märkis, et äärmiselt oluline on ka omavalitsuste liitmisjärgne rahastamine ning neile asetatavad kohustused. Selle debati oluline osa on tema sõnul praegu arutusel olev riigieelarve strateegia.

Ivari Padar

5131851

Tagasiside