Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Pressiteade
16.september

Sotsiaaldemokraadid ootavad peaminister Andrus Ansipi hinnangut olukorrale, kus valdav enamik valitsuse poolt ametisse pandud maavanematest kandideerib eelolevatel valimistel kohalikesse volikogudesse.

Erinevate linnade ja valdade volikogudesse pürib viis Reformierakonda ning seitse Isamaa ja Res Publica Liitu kuuluvat maavanemat, kelle kohustuste hulka kuulub järelevalve omavalitsuste tegevuse üle. Samas keelustab seadus maavanema kuulumise kohalikku volikokku absoluutsena.

„Meie arvates on ilmne, et maavanema kandideerimisel tema järelevalvele alluva organi koosseisu poliitilise jõu nimekirjas, kes samal ajal juhib nimetatud organit, tekitab huvide konflikti korruptsioonivastase seaduse sisulises tähenduses,“ ütles sotsiaaldemokraat Jaak Allik. Huvide konflikti kätkeb endas Alliku sõnul ka olukord, kus volikokku valitud maavanem loobub mandaadist, aga talle antud häälte ülekande abil pääseb volikogu ja omavalitsust juhtima tema erakond.

„Maavanemate kandideerimise puhul on tegu administratiivse ressursi ja lõpuks ka lihtsalt riigiametniku tööaja varjamatu kasutamisega erakonna huvides,“ märkis Allik. „On tõsiselt kahju, et valitsuskoalitsioon on kunagise väärika maavanema ameti muutnud sisuliselt maakondliku parteikontori pidajaks.“

Seepärast küsivad sotsiaaldemokraadid Ansipilt, kuidas on nii kampaania ajal kui ka pärast valimisi tagatud maavanema poolt teostatava järelevalve poliitiline neutraalsus. Juhul, kui poliitiline jõud, kelle nimekirjas kandideerib maavanem, pääseb volikokku ja jääb seal opositsiooni, siis mis tagab maavanema edaspidise erapooletuse selle kohaliku omavalitsuse võimuorgani tegevuse üle,“ pärivad arupärijad valitsusjuhilt.

Täiendav info:
Jaak Allik
5030664

 

 

Tagasiside