Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Pressiteade

28. september

 

Riigikogus jätkub homme arutelu Sotsiaaldemokraatliku Erakonna esitatud seaduseelnõu üle, mille eesmärgiks on anda lastevanematele võimalus kasutada vanemahüvitist paindlikult kuni lapse esimese kooliaasta lõpuni.

 

Vanemahüvitise seaduse muutmise eelnõu, mis lubab emadel ja isadel võtta vanemahüvitise päevi välja neile sobival ajal kuni lapse 8-aastaseks saamiseni, esimene lugemine jäi täna pooleli Riigikogu tööaja lõppemise tõttu.

 

„Ma väga loodan, et parlamendi suurel saalil on rohkem tervet mõistust kui sotsiaalkomisjoni kuuluvatel valitsusliidu saadikutel. Komisjoni napp enamus on teinud äärmiselt kummastava ettepaneku lükata sotsiaaldemokraatide eelnõu tagasi. Samas tegeleb ka valitsus vanemahüvitise süsteemi paindlikumaks muutmisega,“ märkis sotsiaaldemokraat Heljo Pikhof. „Komisjoni nimel esinenud Liisa-Ly Pakosta

tunnistas debati ajal, et sotsiaalministeerium räägib vanemahüvitise maksmise perioodi pikendamisest kolme aastani, sotsiaaldemokraadid ning Isamaa ja Res Publica Liit peavad mõistlikumaks 8-aastast perioodi.“

 

Pikhofi sõnul oleks igati loogiline, et eelnõu, mille põhimõtet toetavad sisuliselt kõik poliitilised jõud, jääks Riigikogu menetlusse.

 

Sotsiaaldemokraatide hinnangul on tänane vanemahüvitise süsteem liialt jäik ega toeta töö-ja pereelu ühitamist. Pakutud muudatuse järgi otsustavad lapsevanemad ise, millal ja kui suurel määral kasutada riigi poolt hüvitatud päevi lapse kasvatamiseks. Vanemahüvitust võib näiteks osaliselt välja võtta ajal, mil laps harjub lasteaiaga või läheb esimesse klassi. Samas saavad kõik need, kes ei soovi oma vanemahüvitise perioodi hajutada, lapsega jätkuvalt poolteist aastat kodus olla.

 

Paindlik süsteem lihtsustab Pikhofi sõnul naiste tööturule naasmist ja suurendab nende konkurentsivõimet tööjõuturul. „Uutest valikuvõimalustest võidavad nii lapsed kui emad-isad,“ lisas ta.

 

2011. aastal jõustuv eelnõu ei too riigile lisakulusid, vaid hoopis hajutab kulutused pikemale ajaperioodile.

 

Täiendav info:

Heljo Pikhof

5119637

 

 

 

Tagasiside