Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Pressiteade
18. oktoober

SDE: valitsuse valesammud võivad Eesti Energia pankrotti viia

 

Sotsiaaldemokraadid jagavad riigikontrolör Mihkel Oviiri muret Eesti tarbijaid peagi tabava elektri hinnašoki ja põlevkivienergeetika võimaliku troostitu tuleviku pärast.

„Riigikontrolör osutas nii oma aruandes kui täna riigikogus, et on põhjust karta, et põlevkivi baasil toodetav energia läheb sedavõrd kalliks, et vabaturu tingimustes ei pruugi tal enam ostjaid olla,“ märkis Sotsiaaldemokraatliku Erakonna fraktsiooni aseesimees Indrek Saar. „Ajal, kui elektrituru avamiseni on jäänud vaid aasta ja kaks kuud, pole mingit kindlust, mis hakkab juhtuma 1. jaanuaril 2013. Hinnanguliselt seisab ees 30-50 protsendiline elektri hinnatõus, aga valitsusel puudub siiani kava, et mitte öelda tahe selle tagajärgede leevendamiseks.“
Saare sõnul valitseb täielik määramatus uute põlevkivijaamade ehitamise küsimuses, kus valitsus eesotsas majandusminister Juhan Partsiga on käitunud äärmiselt vastutustundetult.
Sotsiaaldemokraadid esitavad homme Partsile arupärimise, et saada teada, kuidas kavatseb minister tagada tema poolt Eesti Energiale peale sunnitud põlevkivielektrijaamade ehitamise finantseerimise.
Riigikontrolli hinnangul ei pruugi Eesti saada Euroopa Komisjonilt luba tasuta süsinikdioksiidi (CO2) saastekvoodi andmiseks Eesti Energiale, mis aga võib ettevõtte pankrotini viia. Vaatamata sellele on Eesti Energia alustanud valitsuse heakskiidul uue jaama ehitust ja ootab nüüd riigilt toetust investeeringule, mille kogumaksumus ulatub miljardi euroni.
„On lubamatu, et riik ei tea, mis allikatest põlevkivijaamade ehitamist rahastatakse ja kui palju selle tulemusel elektri hind kallineb. Kui Euroopa Komisjon ei peaks riigiabi luba andma, ohustab põlevkivijaamu seisma jäämine. Eesti maksumaksjate kinnimakstud investeeringud on sel juhul olnud täiesti asjatud,“ rääkis Saar.

Täiendav info:
Indrek Saar
5082436

 

 

Tagasiside