Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Pressiteade

23. september

 

 

Sotsiaaldemokraat Jaan Õunapuu kinnitas tänasel riigikogu arutelul, et valitsus ajab omavalitsuste suhtes silmakirjalikku poliitikat, mis paneb väga paljud linnad ja vallad raskesse rahalisse olukorda.

 

„Näen üha süvenevat vastasseisu Toompea ja Tallinna linnavalitsuse vahel. Selle vastuolu tõttu kannatavad kõik Eesti piirkonnad. Tallinnale koha kättenäitamiseks tehtud rahastamisotsused karistavad ka ülejäänud linnu ja valdu ning seal elavaid inimesi,“ tõi Õunapuu näiteks Tallinna müügimaksu ümber toimuvad poliitmängud. Endine regionaalminister tuletas meelde, et müügimaksu on rakendatud alates 1996. aastast tervelt 43 omavalitsuses.

 

„On selge, et keegi ei soovi rohkem makse maksta, kuid kuidagi on omavalitsustel vaja oma eelarveid kindlustada, et kõiki ülesandeid täita. Tulenevalt Eesti äärmuseni tsentraliseeritud maksusüsteemist piirdub kohalike maksude osakaal omavalitsuste tulubaasis niigi 1-2 protsendiga,“ rääkis Õunapuu. „Eelarveläbirääkimistel heidab valitsus omavalitsusele ette kohalike maksude liiga vähest rakendamist. Kui seda tehakse, on häda majas.“

 

Õunapuu avaldas kahetsust ummikusse jooksnud valitsuse ja omavalitsuste 2011. aasta eelarvekõneluste üle ning regionaalministri suutmatuse üle seista piirkondade eest.

 

Ta kutsus valitsust üles taastama omavalitsuste tulubaas 2008. aasta tasemel. Selleks peab üksikisiku tulumaksust omavalitsustele laekuv osa suurenema 11,4 protsendilt 11,93 protsendini, omavalitsuste tasandusfond kosuma 1,43 miljardi kroonini ning kohalikele teedele jõudma 15 protsenti kütuseaktsiisi summadest.

 

 

Täiendav info:

 

Jaan Õunapuu

5174725

 

 

Tagasiside