Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Pressiteade

25. oktoober
 
 
 
SDE: valitsus ei soovi kodakondsuseta isikute arvu vähendada
 
 
Riigikogu lükkas oma tänasel istungil koalitsioonisaadikute häältega tagasi Sotsiaaldemokraatliku Erakonna fraktsiooni seaduseelnõu, mille järgi oleksid Eestis püsivalt elavate kodakondsuseta vanemate alla 15-aastased lapsed saanud Eesti kodakondsuse lihtsustatud korras. Praegu saavad sellised lapsed naturalisatsiooni korras kodakondsuse vaid oma vanemate vastava taotluse alusel.
 
Sotsiaaldemokraatide eelnõu taotles vastupidist: vanemad peavad avalduse kirjutama ainult juhul, kui nad ei taha oma lapsele Eesti Vabariigi kodakondsust. Kui nad seda ei tee, siis lapse kuuekuuseks saamisel langetab valitsus talle kodakondsuse andmise otsuse. Seega säiliks valitsuse kaalutlusõigus ja ära jääks pelgalt bürokraatlik taotluse esitamine. Samuti kaob ära vajadus praegu olulisi summasid nõudva teavitustegevuse järele.
 
Eelnõu Riigikogu puldist kaitsnud Jevgeni Ossinovski sõnul on taoline meede küllalt väike samm kodakondsuse probleemi lahendamise teel, kuid omab lisaks puhtpraktilistele väljunditele ka olulist sümboolset tähendust. „Ühest küljest kannab siseministeerium rõõmsalt ette, et viimastel aastatel on mittekodanike arv Eestis pidevas langustrendis, teisest küljest räägivad numbrid seda juttu, et pidevalt väheneb ka Eesti Vabariigi kodakondsuse soovijate arv,“ mainis Ossinovski. „See tähendab, et nn hallide passide omanike arv langeb mitte nende Eesti kodanikeks saamise pärast, vaid selle pärast, et nad võtavad endale Venemaa kodakondsuse või siis lihtsalt surevad ära. See on kahetsusväärne fakt, mis kuidagi ei tee meie riigile au.“
 
„Praegu saavad mittekodanike lapsed Eesti kodakondsuse lihtsustatult, kui nende vanemad seda neile taotlevad. Paraku on kurb tõsiasi, et kolmandik lapsevanematest ei kasuta seda võimalust. Kindlasti on mõnel juhul tegemist pragmaatilise otsusega, et nende laps saaks viisavabalt SRÜ riikidesse reisida, kuid ei ole haruldased ka juhtumid, kus laps jääb kodakondsusest ilma lapsevanemate teadmatusest,“ ütles Ossinovski.
 
„Koalitsioonierakonnad tõestasid veelkord, et nad ei ole absoluutselt huvitatud kodakondsuseta isikute vähendamisest ja EV kodanike arvu suurendamisest,“ nentis SDE fraktsiooni nõunik Vadim Belobrovtsev. „Vaatamata sellele, et meie seaduseelnõu sisu on heaks kiitnud Eesti õiguskantsler ja erinevate rahvusvaheliste organisatsioonide juhid, kardavad Reformierakond ja IRL endiselt paaniliselt kõige pisimate muutuste sisseviimist kodakondsuse seadusse, mis järgmisel aastal saab juba 20-aastaseks.“
 
„Lugedes valitsuse kirja Riigikogule soovitusega sotsiaaldemokraatide seaduseelnõu tagasi lükata tekib tunne, et parempoolne koalitsioon ei kavatse teha kõige väiksematki sammu, et astuda vastu rahvusvähemustele. Selle asemel, et aidata kaasa mittekodanike arvu vähendamisele, üritab valitsus nn hallide passide omanikele teada anda, et nad peaksid enne kodakondsuse taotlemist sada korda mõtlema. Meie ei ole niisuguse lähenemisega nõus,“ ütles Belobrovtsev.
 
 
Lisainfo:
Vadim Belobrovtsev
SDE fraktsiooni nõunik
6316585
5201132
Tagasiside